zjentek

Nahřívají se ohromné plovoucí plochy plastů, vystavené IR záření ze slunce, rychleji a na vyšší teploty, než voda okolo?

Funguje to teoreticky tak, že IR záření ze slunce nahřeje tyto masy plastu řádově na vyšší teploty, nežli je schopno nahřát samotnou slanou vodu a tento plast pak nahřeje okolní vodu na mnohem vyšší teplotu, než by toho bylo schopno samotné IR záření?

Nahřívají se ohromné plochy plastového odpadu, plující ve světových oceánech a vystavené tak IR záření ze slunce, rychleji a na vyšší teploty, než okolní voda?

Odpovědi
Drap

Ty plovoucí části zřejmě ano

Kelt

Termické zákony fungují pořád. Zahříváním přijímají látky teplo, to je kalorimetrická rovnice. Zvýšení teploty závisí na hmotnosti a skupenském teplu dané látky a při styku dvou látek o různé teplotě se vyrovnávají teploty. Takže dodej údaje a není problém to vypočítat.

zjentek

Kelt: Já takový údaje nemám, ale… Zajímalo by mě, jestli toto vůbec někdo počítá, jelikož výpočty by mohly vysvětlit lecos v případě g. oteplování, potažmo existence Grety.

zjentek

Ad Drap: Hm tak dík!