Kepler

Nahrazujete klasické žárovky LED zdroji?

Pokud ano, volíte stejnou svítivost s důrazem na co největší úsporu elektřiny, nebo volíte podstatně větší svítivost, protože máte rádi hodně světla?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

V podstatě už snad nikde obyčejné žárovky nemám. Dokonce jsem povyměňoval i „úsporky“, které bývaly problémové s „náběhem“ svítivosti a někdy i se světelným výkonem.
A osazení řeším individuálně, v místech stálejšího pobytu osvětlenost zvyšuji (mám rád hodně světla), v místech podřadnějších nahrazuji svítivostí shodnou s klasikou.
Velká výhoda LED je rovněž jejich „předpokládaná“ životnost.
Ale pro jistotu od všech zakládám paragony a už jsem ji několik nepodařených reklamoval, případně i opravoval.
To je jejich další výhoda, oproti ostatním světelným zdrojům.

Další odpovědi
Drap

Nenahrazuji jednorázově, spíše průběžně. Svítivost vybírám podle konkretního místa. Na chodbě nepotřebuji tolik světla co třeba v kuchyni.

led

Väčšinou, vzhľadom na to, že v rekonštrukcii elektrických rozvodov som s týmto riešením už plánovala. Svietivosť jednotlivých svetelných zdrojov je podľa ich určenia. Výsledná úspore sa v ročnom zúčtovaní spotreby elektrickej energie+ nákladov na svetelné zdroje (v prepočte na stanovenú životnosť) sa v porovnaní s odporovými, tj.klasickými vláknovými žiarovkami už prejavila.

aliendrone

Mám všude LEDky (někde ještě výbojky, ve sklepě třeba) – vyjma ledičky, sporáku a mikrovlnky.

Volím větší svítivost, proč, na to přijdeš jistě sám Keplere, něco mi totiž říká,. že ty taky! ;) :D :D

Roman71

Nahradil jsem všechny klasické žárovky LED žárovkami. Svítivost volím přímo úměrně účelu používání místnosti. Není potřeba mít na WC světlo jako na operačním sále. :)

Rokio

Naše domácnost má všude LED diody, protože jsou velmi úsporné, ekologické a můžou se často spínat. Nahrazovali jsme je průběžně a máme raději průměrnou svítivost.

mosoj

Pro mně otázka z pravěku. Žárovky LED používám již hodně let. Proč?
Za mně mluví moje spotřeba el. energie. Před 5 roky jsem měl průměrnou měsíční spotřebu ve vysokém tarifu 155 kWh a v nízkém tarifu 215 kWh.
V současné době mám průměrnou měsíční spotřebu 110 kWh v nízkém tarifu a 162 kWh ve vysokém tarifu. Nijak se neomezuji, spotřebiče mám stále stejné a spíš je více využívám. Dokonce v kuchyni nechávám stále svítit 3w LED žárovku ( na noc samozřejmě zhasínám). U TV se pravidelně probouzím hodně dlouho po půlnoci. Ženě jede TV téměř celé odpoledne . Tam kde má být světlo , mám rád světla hodně. Moje oči jsou již chabé. Jenom nevím kde Kepler zjišťoval tu svítivost u klasických žárovek. Srovnání watů na krabičce je z hlediska svítivosti blábol.

Kdo umí počítat tak si snadno spočte že v průměru uspořím za rok proti době klasických žárovek 1176 kWh !!!! Prosím převeďte si to svůj tarif za kWh a zajisté zjistíte že pokud pár LED žárovek klekne o něco dříve, zdaleka to neznamená že na nich prodělávám.
Pro představu.
Protože se dá přibližně!! říct že mám VT a NT v poměru 1:1. Tak když spočtu cenu kWh VT a kWh NT také 1:1 vyjde mně průměrná cena 2,44 Kč na 1kWh.
Úspora je tedy přibližně 1176 × 2,44 = 2869 Kč za rok. To snad stojí za to !!!

Hlada

Ne.
Před lety jsem jich koupil několik se závitem E27 a neudělal jsem s nimi jednoznačně dobrou zkušenost. Některé po třech letech odešly, U jiných jsem zjistil, že jsou jen jednocestně usměrněné, což nejspíš zraku neposlouží, o nebezpečí v dílně nemluvě. Udávaná svítivost a barva neodpovídá. Zatím u mne převládají vysokofrekvenční úsporky a v dílnách trubice.

anonym

nahrazoval jsem žárovky LED svídidly už několikrát po sobě. LEDky se značně vyvíjely a rostla postupně jejich efektivita, svítivost, zlepšovala se teplota barvy, mizelo nepříjemné mihotání které můžeme snadno rozpoznat například při snaze natočit na mobil pod takovou mihotavou ledkou video z narozeninové oslavy abysme zjistili že to prostě bez pruhů není možné 🙂 … ledky které mám teď už díky bohu kvalitní jsou a splňují požadavky na svítidlo které zcela nahradí původní žárovku. Neberu žádné drahé extrémy, LEDky kupuji buď v IKEA nebo v LIDLu … svítivost mají obvykle kolem těch 700lm každá. Jednou jsem pokusně koupil i 30W LED tzv. „kukuřici“ viz foto https://goo.gl/nTpzi3 , její svítivost dosahovala enormních 3100LM a v poměrně velkém obýváku rozprostřela světla jak ve výslechové místnosti, museli jsme ji nakonec přesunout jinam, to už prostě bylo příliš 🙂

Kepler

Mosoj: možná srovnání svítivosti na krabičce není úplně přesný, ale blábol to není. Už sis někdy koupil 15W LEDku na místo, kde byla předtím 100W žárovka?

mosoj

Blábolíš, ale to je u tebe normální stav. Nejsilnější používám 12 W!!! A svítí stejně nebo lépe než ta 100W žárovka. Teplotu světla používám max. 3000oK.

Kepler

Člověče, už se vzpamatuj! Je mi jedno jakou nejsilnější LEDku používáš, já mám 15 W a svítí mnohem víc než klasická 100 W. Snaž se číst otázky a pak odpovídej.

Kepler

Hlada: mám pocit že většina lidí zde nečte popis otázky a tím pádem píše o něčem jiném. Jen otázka: není v dílně nebezpečná i zářivka? (stroboskopický efekt). Nebo existuje i vysokofrekvenční trubice?

led

Žiarivka je nebezpečná pri točivých strojoch, kde môže dojsť k zosynchroni­zovaniu otáčok motora s kmitaním žiarivky – na pohľad motor stojí, alebo sa točí pomaly dozadu…
Ale tam, kde je to možné, dielňa ak je k dispozícii 3-fázový prúd používa sa viac žiarivkových svietidiel s rozdelením na jednotlivé fázy. V domácnosti pri jednofázovom prúde sa doporučuje k žiarivke zapnúť aj normálna žiarovka, ktorá potlačuje kmitavý efekt.

Kepler

Aliendrone: ano, taky mám rád víc světla. Úspora je až na pár wattů rozdílu skoro stejná.

led

Niekedy je ale dobré, pre zachovanie náladového svetla zachovať aj klasickú odporovú žiarovku. Ľudské oko a psychika sú vnímavejšie na malé kolísanie „teplého“ žiarenia domáceho ohňa.

Kepler

Drap: odpověz na otázku a dám ti bod.