Kryšpín

Náhrada prachotěsných zářivek 2×150 cm, 36 W?

Příbuzný má v dílně 20 ks uvedených zářivek, od roku 2021 budou v EU zakázány je možné že budou ještě nějaký čas sloužit, ovšem trubice budou již jenom v doprodeji a je tam také poměrně vysoká spotřeba.

Odpovědi
aliendrone

Diodová trubice, bude nejspíš potřeba změna zapojení ve svítidle (nic těžkého), ale tohle jde dnes běžné. Výhody značné – už jen to „pomrkáván“ při startu zářivky leze na nervy o kvalitě světla nemluvě! ;) :D

https://www.t-led.cz/p/led-trubice-150cm-140lm-opalovy-kryt-1410

Edison

Tak jinak: 1. Bude leda zákaz je vyrábět, popřípadě uvádět na trh, dosloužit určitě budou moci. Podobný humbuk byl i se žárovkama… A jak to dopadlo? Jděte se podívat po krámech… 2. Náhrada za LED je snadná, bez změny zapojení, ale podle typu. Já jsem koupil typ, u kterého je v balení jen „můstek“ v podobě běžného starteru, takže stačí jen vyměnit trubici a starter za to, co je v tomhle kitu a jede to pohodlně.

mosoj

Již dávno používám pouze LED trubice. Vloží se stejně jako klasická trubice a startér se vymění za tvarem podobný, ale jeho zapojení zajistí správné připojení LED trubice k síti, bez nutného přepojování vodičů. LED trubice se totiž připojuje stejně jako žárovka. Dnes je již i cena přijatelná. Spotřeba minimálně poloviční, při vyšší svítivosti.

elkon

Jestli se nepletu, tak tyhle trubice nemají 36W, ale 65W (dříve 80). Ale na původní obsah dotazu to nemá vliv. Po různých skladech a provozech je tolik svítidel a trubic, že bude ještě hodně dlouho trvat, než se úplně vyřadí. Dlouho se budou někde prodávat. A pokud máš strach, můžeš nakoupit do zásoby.

aliendrone

Tak BACHA!! Vždy se ptej po konkrétním zapojení LED zářivky, protože mně (i když jsem se zeptal předpokládajíc, že prodavač něco tak elementárního by měl vědět!) se takhle podařilo odvařit 2 LED trubice ve svítidle s tím, že nemám (díky špatné montáži) nárok na reklamaci (bylo to v době, kdy 1 trubice 120cm stála litr)!!

Pokud trubice je určená k přímé montáži bez jakýchkoliv úprav – budiž! Mé LEDky změnu zapojení VYŽADOVALY, tudíž to udělalo „Ššššt!“, krátce to bliko a bylo vymalováno – 2000Kč v háji, nemluvě o pošramocené hrdosti, jelikož tento debakl mi sestry (u jedné jsem to nahrazoval) s náramným potěšením připomínjí DODNES!

Našel jsem ti schéma, kterak na to (pokud LED trubice tuto úpravu zapojení ve svítidle potřebuje!), takže jko PRVNÍ si PROVĚŘ, jestli je trubice určená k přímé montáži BEZ dalších úprav nebo zda-li jsou úpravy třeba – a v tom případě JAKÉ!! http://www.led­kovezarovky.e­u/zapojeni-led-zarivky/

Edison

Přesně tak, to potvrzuji… Pozor na to. Taky jsem doporučil výměnný kit, který je k tomu přímo určen. Pokud bych měl měnit zapojení, vyměnil bych celé svítidlo.