lenisek01234

Nahořklé houby – lišky?

Odpovědi
mosoj

Lišky určitě ne.
Jediné co je hořké je toto :
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/H%C5%99ib­_%C5%BElu%C4%8Dn%C3­%ADk

Není to jedovaté ale je to nepoživatelné a pokud se ti to zamíchá mezi ostatní houby můžeš to všechno vyhodit.

hanny 2

Lišky nahořklé nejsou ani sušené,aspoň jsem to nikdy neslyšela!My totiž houby jen zamražujeme,a to nakrájené v syrovém stavu /povařené ztratí částečně chuť/ a nikdy jsme je hořké neměli /Dami promiň,že nesdílím Tvůj názor?!/.
Houbu s hořklou chutí znám jen tzv.„hořčáka“,je to ten,co je v odkazu od mosoje.

Sůwa

Lišky nejsou nahořklé a nezkoumají se podle chuti, ale podle vzhledu a místa výskytu. Jediná houba, která je jedlá, když je i chutná je holubinka, ale žádná z nich smrtelně jedovatá není. Doporučuji neochutnávat a nesbírat houby, které neznáš.

Damiana

Nemyslíš sušené lišky? Ty opravdu v suchém stavu hořknou, proto se na sušení nehodí. I zmrazené houby mohou být hořké. Ty, které nakrájené nepovaříš alespoň pár minut a až pak nezmrazíš – ale hodíš je syrové do mrazáku, mají někdy sklon zhořknout.
Jestli ti jde o syrové houby, tak co vím, hořký bývá hřib kříšť, hořčák nebo satan. Ale na houby je odborník můj muž, já se radši věnuji jejich zpracování. Otrávila bych každého spolehlivě (snad jen houbama!) – mám tendenci sbírat houby, které se mi líbí a jsou mi sympatické…:-)
Doplňuji:
ad Hanny2: Hovořím (bohužel) z mé vlastní zkušenosti. Já měla hnusné, žlučové ťagry. Fakt! 🙂

hanulka11

lišky mají svou kořeněnou chuť, někomu se mohou zdát hořké

Jan Jurníček

Hanny 2 píše: „My totiž houby jen zamražujeme, a to nakrájené v syrovém stavu “.

To je chyba! Podle Ladislava Hagary se houby mají zamrazovat zásadně tepelně upravené. Jde totiž o to, že vložíte-li sáček nebo dózu s houbami do mrazáku, tak teploty –18° C v něm není dosaženo okamžitě, teplota klesá postupně. Jakmile klesne pod bod mrazu, začnou v buňkách hub růst ledové krystaly, ty buňky roztrhají, roztrhají také lysosomy a uvolní z nich lytické enzymy. A ty dokáží pracovat i pod bodem mrazu a tvořit i v jedlých houbách jedy.
Před zmrazením je tedy nejprve třeba inaktivovat v houbách enzymy, a to tepelnou úpravou.