alimato

Poradíte, jak řešit, když náš fond pracovní doby je 1944 h, ale zaměstnavatel nás nutí dělat 2080 h? Více v doplnění.

Pracuji v jednosměnném provozu s nepravidelnou pracovní dobou. Můj roční fond pracovní doby je 1944 hodin. Nás ale zaměstnavatel nutí dělat 2080 h. Je to dobře? Pracujeme podle plánu směn a hodiny, co nám chybí, si doděláváme ve svém volnu. Je to dobře? Jsme povinni plnit fond pracovní doby, když nám směny takto určil zaměstnavatel?

Původní neotázka
Nadělávání fondu pracovní doby.

Odpovědi
JájsemRaibek

Zaměstnavatel vám může nařídit přesčas, a to až do 150 hodin ročně. V tomto případě je to v pořádku.
Musí se však dodržet přestávka mezi směnami.

ivzez

„Fond pracovní doby“ je jenom pracovní pomůcka zaměstnavatele.
Pro něj i pro zaměstnance je závazná týdenní pracovní doba tak, jak
ji pro různé typy provozu stanoví zákoník práce.

Zaměstnavatel je povinen pracovní směny rozvrhnout tak, aby zaměstnanci
v dlouhodobém průměru odpracovali stanovenou týdenní pracovní dobu.
Rozhodným obdobím může být maximálně 26 týdnů, případně lze s odbory
v kolektivní smlouvě sjednat 52 týdnů.

Zaměstnavatel může zaměstnancům nařídit práci přesčas
v rozsahu maximálně 150*) hodin za rok. O další práci přesčas
by se musel se zaměstnanci písemně dohodnout. V případě
dohody by mohlo jít až o 416*) hodin ročně.

Jestli Vám zaměstnavatel za práci přesčas vyplácí mzdu
plus příplatek za přesčas, je to podle mne v pořádku.

*)
Do přesčasové práce se nezapočítávají hodiny, za něž
zaměstnavatel zaměstnancům poskytl náhradní volno.

Drap

Je to dobře. Kdo jiný by měl určovat kdy máš pracovat než zaměstnavatel? V tom tvém podniku se vše nějak rychle mění. Před týdnem si ještě pracoval ve dvousměnném nepřetržitém provozu