Dismas

Nač stahovat kalhoty, i když brod je již blízko?

Nebylo by si před brodem kalhoty lepší vytáhnouti, aby se nezamokřily, než si je stáhnouti a znemožniti si tím pohyb?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvědomujete si, že sloveso stáhnout, stahovat má i jiný význam = svléknout, odložit. To je rychlejší než kalhoty vyhrnout

Vaše zásada – co neznám, to neřeším.

Jestliže je brod blízko, jak jste napsal, musím řešit okamžitě, chci-li do řeky vstoupit.

Stejně přeneseně – co můžeš učiniti hned, neodkládej na zítřek. Tak se někdy stane, že při okamžitém řešení mohu jednat ukvapeně, nerozvážně, mohu pak litovat … Lepší je
dvakrát měřit, jednou řezat .....

U brodu špatně odhadnu situaci a nepřejdu. Ale mohu zachránit nejen kalhoty, ale i sebe.
--

Stačilo se mrknout do archivu. Na podobnou otázku jsem odpovídala.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-ma-vyznam-porekadlo-nac-stahovat-kalhoty-kdyz-brod-je-jeste-daleko

Toto úsloví se používá ve spojení … když brod je daleko.

Další odpovědi
gecco

To rčení je nepresne – mělo by znít – „stáhnout a sundat“…
😉
Ale muzu té ujistit, že při brodění ledovcové řeky je velmi vhodné si sice sundat kalhoty, ale boty si poté opět nazout – i kdybys pak měl boty sušit na vlastních nohou za pochodu, mám to vyzkoušene…
😉