bolak

Nabitá plomba?

Mám otázkou, bude to znít asi trochu přitažený za vlasy ale je to tak :) byl jsem nedávno zase u zubaře, dával mi novou plombu, a teď když se jí dotknu jazykem, tak mě to místo potom brní, jak kdybych dostal pecku od takový tý starý devítínebokoli­kavoltový baterie, jak měla ty dva jazýčky, jeden delší druhej kratší a když jste se jich dotkli jazykem obou zároveň…tak úplně stejnej pocit, akorát trochu slabší.

Už jste to někdy zažili? Je to normální? Já že ostatní plomby tohle neuměj.

Nejlepší odpověď
autacek

Časem by to mělo odeznít, ale když to neustane, přidělej si na ní diodu a můžeš si s noci svítit 😉 nebo děsit kolemjdoucí 😁

Další odpovědi
Hlada

Zřejmě to není nic neobvyklého. Před několika lety jsem to taky zažil. Na plombě jsem naměřil 0,4 V proti jazyku. Zubařka mi ji musela předělat.

cochee

Já bych řekl, že už máš v puse jinou starší plombu z jiné kovové kompozice a ta ti s tou novou plombou dělá galvanický článek, vždy to musí být dva různé kovy vodivě spojené (zde vlhkým jazykem), aby vzniklo elektrické napětí. Existuje tzv. Beketovova řada kovů, kde jsou seřazeny kovy podle jejich elektrodového potenciálu a čím jsou dva kovy v té řadě od sebe vzdálenější, tím větší napětí vzniká v galvanickém článku z těchto dvou kovů. Stejná věc např. může nastat, když si strčíš do úst kovovou lžičku.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Be­ketovova_%C5%99a­da_kov%C5%AF

anonym

Ano, taky jsem měla ten pocit, jako když přiložíš jazyk na ty dráty, nebo jak píšeš jazyky u plochý baterky.

honza19hk

bomba v zubu.....