oooondra

Na základě čeho se vybírá do volební komise?

Na pořadí registrovaných uchazečů? „Kdo dřív přijde ten dřív mele“?
Když je uchazečů moc, losuje se?
Nebo je to o známosti? Rozhoduje o tom konkrétní člověk?

Doplňuji:
nevím jak se odpovídá na odpověď, proto tu:
Děkuji .Znamená to , že tedy musím kontaktovat nějakou politickou stranu či os? jaký je poměr zastoupení jedn. pol stran? Je jich přece víc než členů ve volební komisi? Kolik která strana dostava kapacitu pro „své“ členy do vol.komise? Chápu to dobře že čím menší politická strana tím je větší šance so do vol.komise dostat?

Nejlepší odpověď
Bedy

O tuto brigádu je v poslední době veliký zájem a je to spíš o známosti (vlastní zkušenost). Nicméně doporučuji kontaktovat sekretariát některé politické strany a tam to vyřídit. Budou rádi za každého člena, který jim bude sedět ve volební komisi a stranu jakoby reprezentovat. Já takto sedím v komisi za SPOZ.

Jinak vše se pak řeší na schůzi, kde se mj. volí předseda komise a zapisovatel. Předseda dostává tuším 1600 Kč a zapisovatel 1500Kč. Člen komise pak 1300Kč.

Další odpovědi
Drap

Každá strana či občanské sdružení má právo vyslat do volební komise svého zástupce. Pokud se nepřihlásí dostatečný počet členů komise,jmenuje starosta obce další členy volební komise. Předseda volební komise se losuje na první schůzce dané volební komise.
Doplňuji:
Spousta menších stran a OS dost často nevysílá své zástupce do volební komise. Každá strana či OS, která má platnou kandidátku pro příslušné volby bývá zastoupena jedním členem volební komise. Ve většině menších obcí se nesejde ani dostatečný počet, aby mohla komise fungovat a starosta takovéto obce musí kromě zapisovatele volební komise jmenovat i zbývající počet členů.

zzzzz

Já do komise chodím, jsem jedna z mála mladých lidí. Většinou to tam zabírají stejní lidé už od totality. Chodím přes obec. Mám to po známosti.
Pokud nemáš známost, kontaktuj jakoukoliv politickou stranu, která kandiduje a domluv se s nimi. Strany mají na obsazení komisí přednost, až co se neobsadí dodá obec.
Doplňuji:
Ještě doplním, nemusíš jít v místě bydliště, můžeš jít i do jiného volebního obvodu, je za to 1300kč za jednokolové volby, odvádí se z toho daň 15%, pokud nepracuješ máš nárok na slevu na dani a tak neodvedeš nic.