Pipka

Má známá jít na ÚP, nebo ne?

Má známá má dilema, zda se hlásit na ÚP, když má nastoupit brigádu ve společnosti Kaufland, kde bude pobírat okolo 9000, což je více nežli 4000, které si může přivydělat k podpoře. Zda by jí ÚP platil zdravotní, pokud by se v tomto případě nahlásila a zda by jí dali podporu, pokud by se nahlásila, až by jí skončila za měsíc brigáda, když by se odteď, kdy dostala výpověď, nenahlásila, ale právě až po měsíci. Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Brigáda neexistuje, je pracovní poměr a dohoda o provedení práce. Při evidenci na ÚP si může vydělat polovinu minimální mzdy, což je dnes 9200/2=4600 Kč hrubého.
Pokud bude v evidenci a nastoupí do Kauflandu, pokud si vydělá do 4600 Kč, zůstane v evidenci a ÚP platí zdrav. pojištění. Pokud si vydělá 4601 Kč a více, bude vyřazena a nyní záleží na tom o jaký poměr se jedná. POZOR, k podpoře si nesmí vydělat nic! Po dobu kolidujícího zaměstnání (výdělek do 4600) zůstává v evidenci, ale podpora se pozastavuje.

Další odpovědi
ivzez

K podpoře si nemůže přivydělat nic (to platí už asi od roku 2010). Nekolidující zaměstnání je do 4.600 Kč měsíčně (od 1. ledna t.r. se zvýšila minimální mzda
a odměna při nekolidujícím zaměstnání může být do poloviny minimální mzdy).

Vaše známá si bude muset vybrat,
jestli se na ÚP přihlásí teď nebo až po Kauflandu.

Ale pozor, pokud bude v Kauflandu pracovat na DPP, bude si muset sama zaplatit zdravotní pojištění (1.242 Kč za měsíc) a navíc obdrží minimální podporu v nezaměstnanosti.

Pokud v Kauflandu bude na pracovní smlouvu nebo na DPČ,
vypočte se jí podpora z výdělku v Kauflandu.

Aby se jí podpora počítala z ukončeného zaměstnání, musela by se na ÚP zaregistrovat do tří pracovních dnů po skončení.

Luxx

lituju každého, kdo se rozdne jít makat do červenobílého pekla