Anikitos

Na kterém místě ve sluneční soustavě by mohly být nejvhodnější podmínky pro život?

Pochopitelně kromě Země… :P

Já si myslím, že nejvhodnější by mohl být Titan nebo Enceladus (měsíce Saturnu), pak Mars a Europa s Ganymedem (měsíce Jupiteru).

Hl. podmínky pro život jsou: (tekoucí) voda, zdroj energie pro metabolismus a vhodné prostředí (kde se vyskytuje: kyslík, uhlík, vodík, dusík, fosfor a síra). A některé z těchto podmínek mají ta vesmírná tělesa, která jsem vypsal… asi nejmín z nich má Mars.

Kde by tedy mohl být možný život či kde by mohlo lidstvo založit kolonie? :DD

Nejlepší odpověď
Kepler

Pro trvalou kolonizaci není vhodné ani jedno těleso. Dalo by se uvažovat o vědeckých základnách na Marsu – nejlépe v podzemí, kvůli písečným bouřím a nebezpečnému záření. Měsíce Jupitera a Saturnu jsou daleko za obyvatelnou zónou, jsou to zmrzlé světy s teplotami i pod –200 st. Jedinou výjimkou je Europa, kde zřejmě celý měsíc pokrývá oceán pokrytý ledem. Zdrojem tepla ale není Slunce, nýbrž vnitřní teplo tohoto tělesa, které vzniká slapovými jevy od blízkého Jupitera. Jestli bude někde ve Sluneční soustavě nalezen život, tak to bude právě tam.

Další odpovědi
annas

Jak jste zmínil..

1. Měsíc Saturnu je nejlepší místo pro život, jaké jsme mimo Zemi našli
Informace z 13. dubna 2017

" Pod ledem Saturnova měsíce Enceladu zřejmě existuje prostředí podobné tomu, které v zemských oceánech hostí bohatý život. Naznačují to výsledky sondy Cassini. Je to zatím nejlepší místo pro život mimo Zemi, jaké jsme v naší sluneční soustavě objevili." více v odkazu

Zdroj: https://techn­et.idnes.cz/zi­vot-ve-slunecni-soustave-vesmiru-enceladus-saturn-pd0-/veda.aspx?c=A170413­_153524_veda_mla

2. „Život ve sluneční soustavě? Vědci díky dvacet let starým záznamům objevili vodu na měsíci Jupiteru“
Autor: Michal Benatzky – 16. května 2018 •

„Objev přítomnosti vodních par až 200 kilometrů nad povrchem vzdáleného vesmírného tělesa vědce vede k přesvědčení, že měsíc Europa mohou obývat živé organismy. Satelit planety Jupiter je podle nich dokonce jedním z nejpravděpo­dobnějších míst, kde by se život v naši sluneční soustavě mohl vyskytovat.“

https://www.in­fo.cz/magazin/zi­vot-ve-slunecni-soustave-vedci-diky-dvacet-let-starym-zaznamum-objevili-vodu-na-mesici-jupiteru-30215.html

3. Mimo Sluneční soustavu

"Nově objevená extrasolární planeta by mohla být nejlepším kandidátem pro hledání známek života?

Extrasolární planeta typu super-Země obíhající kolem červeného trpaslíka ležícího asi 40 světelných let od Slunce by mohla být novou držitelkou titulu ‚nejlepší místo pro hledání známek života mimo sluneční soustavu‘."

https://www.as­tro.cz/clanky/e­xoplanety/nove-objevena-extrasolarni-planeta-by-mohla-byt-nejlepsim-kandidatem-pro-hledani-znamek-zivota.html