hanulka11

Na které nábřežní promenádě stojí Bílá věž?

Nejlepší odpověď
panenka

Nejvýznamnějšími památkami ve městě Soluň v Řecku jsou Bílá věž a rotunda sv. Jiří. Bílá věž stojí na nábřežní promenádě a je symbolem města. Věž byla původně součástí opevnění města a byla postavena v 16. století. Oddělovala židovskou čtvrť a čtvrť muslimů. Byla také v průběhu let využívána jako tvrz, pevnost a vězení. Městské hradby byly zbourány v roce 1866 a věž zůstala zachována. Dnes najdeme v Bílé věži byzantské muzeum a na vrcholku věže je vyhlídkový ochoz s krásným výhledem na nábřežní promenádu, přístav a část města. Rotunda sv. Jiří nyní pravoslavný kostel Agios Georgios je válcová stavba postavená v roce 306. Nechal ji postavit tetrarcha Galerius a měla být jeho mauzoleem. Rotunda má průměr 24,5 m a její stěny jsou 6 m silné. Galerius nebyl v rotundě pohřben. Ve 4. století nechal císař Konstantin přeměnit rotundu na křesťanský kostel. Interiér kostela byl vyzdoben mozaikami. Malá část mozaik se dochovala do dnešních dnů. Jako kostel sloužila rotunda 1200 let. V roce 1590 byla přestavěna na mešitu a do nosné konstrukce byl vestavěn minaret. Jako mešita byla využívaná do roku 1912. Po tomto roce byla rotunda opět vysvěcena jako kostel, ale minaret zůstal zachován. V roce 1978 byla rotunda poničena zemětřesením, ale nedlouho po něm byla obnovena. Rotunda je nejstarší církevní památkou v Řecku. V roce 1988 byla Rotunda zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

Zdroj: http://cs.tixik­.com/bila-vez-a-rotunda-v-soluni-2355213.htm