Válek Petr

Na kolik přijde ohřev TUV ?

Mám 120 l bojler. Dokáže někdo vypočítat roční spotřebu ohřevu tohoto objemu tzv. nočním proudem, který u mého tarifu činí 2,3 Kč/kWh ?

Nejlepší odpověď
gecco

Ne bez znalosti teploty vody vstupní a výstupní, množství spotřebované vody a tepelných ztrát nahřátého bojleru …
Podobně, jako nikdo nedokáže spočítat spotřebu auta ze znalosti výkonu motoru a ceny benzinu.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Nedokáže, jelikož je málo údajů.
Kolik W má bojler?
Jaký tarif máš? Zřejmě 8 hodinový, tedy rozložen na dvě sepnutí.
Vyčerpáš vodu zcela nebo ne? Ohřívá se pokaždé 120 l nebo jen polovina?

orwell

Předpokládám-li spotřebu ohřáté vody 120 litrů každý den, odhadnu-li ohřev vody z cca 15°C na 55°C, účinnost ohřevu podle údajů výrobců bojlerů 95% a příkon bojleru asi 2kW, budu-li dále předpokládat každodenní využití po celý rok, pak množství odebrané energie denně bude Q = mc(t2 – t1) / éta = 1204200(55 – 15) /0,95 = cca 21 221 053 J = cca 5,895 kWh. Při uvedené ceně 2,3 Kč/kWh to dělá asi 13,60 Kč denně a ročně je to 4 964 Kč (plus, mínus). Čili asi tak 5 000,– Kč za rok za uvedených předpokladů. Je třeba to brát pouze orientačně.

Děda Louda

Jen bláhovec ohřívá teplou vodu v domnění, že koná něco užitečného.

ivzez

Bez dalších údajů se se nedá cena za roční ohřev spočítat.

Poznámka: Cena NT je téměř dvojnásobná;
2,30/kWh je cena samotné silové elektřiny.