nyjono

Na kolik otáček je dobré jet, než se motor ohřeje?

Motor se začne ohřívat po cca 5 km. V závislosti na venkovní teplotě.

Octavia, nafta.

Edison, já vím, že se motor začne ohřívat hned. Spíš mám na mysli, že se hne ručička teploměru. Tedy nad 50°C.

Nejlepší odpověď
mosoj

Záleží jakou viskozitu oleje používáš! Nicméně první kilometr je dobré motor příliš netočit. Záleží také na venkovní teplotě.

Keplere ty nemáš termostat, který chladicí okruh uzavírá, že potřebuješ dečku?

Další odpovědi
Edison

Motor se začne ohřívat hned, jak nastartuješ bez ohledu na vnější teplotu. Spíš jde o to, kdy začne mít olej, palivo, motor… jakž takž správnou pracovní teplotu. A to záleží na tom, jaký olej tam máš nalitej, jakou tankuješ naftu, kolik má motor najeto atd. atp. Mno… než začne mít nějakou rozumnou teplotu, je dobré se vyhnout prudkým změnám režimu motoru, otáčky spíše nižší, kvůli turbu, čerpadlu, mazání, vůlím… Ale zase ve vyšších výkonech se ohřívá rychleji. Tak asi tak. Chce to prostě cítit, kdy už to „jde“…

aliendrone

Dnešní oleje dokáží zajistit dobré promazání ihned po startu (tedy… pokud nepoužíváš opravdu nějaký vyložený shit) To samé platí i pro olej. čerpadla – zabezpečí dodávku oleje na všechna mazaná místa několik sekund po startu (pokud jsou v pořádku).

Nicméně je prostě LEPŚÍ prvních pár kiláků motor nevytáčet (kvůli různé rychlosti rozpínání materiálů při zahřívání)- v případě dieselu se snaž nepřelézt 2500 ot/min, raději méně. Doporučuje se (stále) nechat v případě studeného motoru nechat po startu běžet pár sekund (max 10) na volnoběh, pak zlehka vyjet. Ohřívání stáním na místě se nedoporučuje.

Kepler>>> Dečka před chladič? ;) :D :D I za „našich“ časů se to dělávalo jen když byl termostat tam, kde se sbíhají dámám nožky! Dnes je tento postup doslova VRAŽDA termostatu! (ten krám se podělá snad už jen proto, že se na něj zamračím!) ;) :D :D

Edison>>> Co s tím má společného jakou tankuješ naftu? :o ;) :D

Kepler

Než motor dosáhne provozní teploty, moc na to nešlapat. U nafty točit jen tak do 2000. Motor se v zimě zahřeje dřív, když dáme před chladič dečku.

dubraro

U benzínových motorů se říkalo studené točit do 3000. U nafty to bude méně. Menší zatěžování motoru dodržuji tak prvních 10 km, subjektivně. Důležitější z pohledu opotřebení motoru je teplota oleje než teplota vody, ale teploměr oleje má málokteré auto.

Smackdown

Žeň to do otáček a uvidíš, nepřekroč červenou lajnu na otáčkoměru.

Edison

Nafta a její mazivost. Jak známo ty český stojej právě v tomhle parametru za houbelec, jsou „suchý“. A další příměsi v naftách hrají roli.

aliendrone

Tak slyšel jsem o zadření v důsledku toho, že někdo natankoval shit a ne naftu (různě doředěné LTO). To je ale dááááávno, dnes po tom jdou jak psi a žádná normální pumpa si to nelajsne – pokuty jsou už hned z první statisícové a při opakovaném nálezu miliónové až likvidační. Ale pokud netankuje někde v „JZD“, tak ohledně mazání je každá nafta dostatečně schopná. Aditiva jsou dnes přidávána automatcky (zimní nafta), navíc el. předohřev (jestli ho Oktávka má nwm) – naftu bych do toho netahal v kontextu ohřívání motoru, nemá na to vliv.

Edison

Má ale vliv na opotřebení v důsledku nekvalitního mazání v chladu.

Edison

Alliene, ono nejde o nekalé ředění nafty, ale o to, že u nás se nafta prostě prodává horčí, než na Západě. Ale pořád v normách. Mluvčí Shellu to kdysi odůvodnila v bedně tím, že český motorista je jiný zákazník, než ten německý, takže přizplůsobují zboží poptávce. Zkrátka totéž, co v potravinách.

aliendrone

Je mi znám fakt, že u nás se prodávají výrobky 2. jakostní kategorie (oproti západu EU) – nejde jen o palivo či oleje ale prakticky veškeré zboží (prům. výrobky, potraviny, obuv i textil atd.).

Nicméně v porovnání s předmazáním turba, popřípadě s nahřátím ocel. ventilových vodítek v hliníkové hlavě apod. záležtostmi je nějaké v podstatě neznatelná rozdílnost v mazivosti nafty okrajová a nepodstatná.

Spíš ti odejde vstřikovač v důsledku selhání elektroniky (a nezřídka „programového“ selhání!), než v důsledku zvýšeného namáhání téže součásti nedostatečným mazáním naftou. :)

nyjono

To je stejný, jako s kohoutkovou vodou. Normy se prostě přizpůsobí.

Edison

Normy netřeba přizpůsobovat, pokud jsou dostatečně volné. 😁