simonka

Na koho se obrátit, aby zaměstnavatel správně počítal mzdy a nedocházelo ke krácení daní aj.?

Zaměstnavatel nám nevykazuje odměny, svátky, so a ne ajn. do hrubé mzdy, tím krátí odvody, daně, průměr na nemocenskou, dovolenou atd. dopouští se nekalého záměru a nám se menší základ hrubé mzdy na důchod, několikrtá jsme na to upozrňovali vedoucího, že toto chceme do správných kolonek a zahrnout do hrubé mzdy, ale vůbec nereaguje a nadále počítá pouze základ a zbytek dává na ruku. Jak máme postupovat? děkuji

Převzala nás bezpečnostní agentura, kde jsme zaměstnáni jako ostraha objektu.
Na každý měsíc máme odpracovat určitý fond hodin, tj. na HPP, hodiny, které máme nad fond máme na DPP s nižší sazbou (na HPP 86,20 Kč/hod na DPP 78,10 Kč/hod) Přitom se jedná o stejný druh práce, ostraha objektu,
Viz. příklad
V měsíci únoru odpracováno celkem 192 hod Fond na měsíc únor 150 hod
Na HPP 150 hod tj. HM 12930,– Kč /Příplatky za so, ne a noční 1900,– Kč, ale nezapočítává se do hrubé mzdy ( příplatky dávají na ruku).
Já konkrétně pracuji na HPP, ale hodiny navíc, které bych měla mít jako přesčas počítají na jinou smlouvu, která je právě na DPP. Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Simonko,
děláte chybu, když svůj problém „kouskujete“ do několika otázek.

Jestli pracujete na základě DPP, nemáte nárok na odměny
ani na náhradu mzdy za státní svátek. Na to (stejně jako na dovolenou)
mají nárok pouze zaměstnanci s pracovní smlouvou (HPP).

Tentokrát Vás ale požádám, abyste se trochu jinými slovy
zeptala znovu a k otázce přiložila scan své výplatní pásky
(ideálně ve formátu JPG) se znečitelněnými pspbními údaji.
Podívám se Vám na výpočet.

PS:
Nezapomeňte uvést, jestli pracujete na DPP nebo HPP.

______

Reakce na doplnění otázky:

Agentura Vás nepřevzala, s agenturou jste dobrovolně
uzavřeli nové pracovní smlouvy. Pracovní smlouvu i DPČ
nebo DPP sjednávají OBĚ (!!) strany dobrovolně.

Jestli jste nesouhlasila s tím, co Vám zaměstnavatel nabídl,
nebyla jste povinna na návrh zaměstnavatele přistoupit, neměla
jste DPP uzavírat.

Teď nezbývá než DPP písemně (!!) vypovědět,
výpovědní doba činí u DPP jenom 15 dnů.

Zaměstnanec sice může u stejného zaměstnavatele
uzavřít pracovní smlouvu a souběžně s ní i DPP nebo DPČ,
ovšem pouze v případě, že jde o dva různé druhy práce.

_____

I zde doporučím inspektorát práce ( http://www.suip.cz ).
Inspektorát může zaměstnavateli nařídit nápravu a/nebo
udělit pokutu, ale nevyřeší problémy konkrétních zaměstnanců.

Tzn., že se za své peníze budete muset brát sami. Napřed
písemnou výzvou k řádnému vyúčtování mezd včetně příplatků,
pokud by zaměstnavatel výzvě (pozor abyste nenapsali žádost
nebo prosbu), museli byste jej žalovat.

Další odpovědi
Edison

Úřad práce, finanční úřad, živnostenský úřad. Odbory, ministerstvo práce, ministerstvo financí, média. Lampárna na hlavním nádraží.

ivzez

@Edison:
Ani jedna instituce z těch, které uvádíte,
není kompetentní tento případ řešit.

led

snáď okrem „lampárne na starom Praha – Wilsonovom nádraží v roku 1921“ 🙂
Dnes už „lampárne“ vraj nie sú, je moderná doba… takže naozaj zostáva už len inspektorát práce

ivzez

Mně ta lampárna přišla ještě nejlepší.
Tam by se alespoň všichni zasmáli.

Ostatní organizace z odpovědi bohužel působí
důvěryhodně a tazatelka by tak zbytečně ztrácela čas.

(Nevím, jak se mi „povedlo“ to srdíčko,
ale líbí se mi, nechám je tu.)