zjentek

Na jakým principu se aktivují airbagy?

Je u toho zapotřebí nárazu, tzn. kontaktu vozu s překážkou?
Anebo k tomu stačí prudký pokles určitý rychlosti?

Nejlepší odpověď
Alesh

Dnešní airbagy, na rozdíl od těch prvních, se aktivují na základě údajů z několika čidel a poměrně složitých algoritmů. Čili takové ty reklamní nesmysly, že holčička plácne panenkou o kapotu a vystřelí ti airbagy, jsou holý nesmysl. Chyba se však stát může, o pár chybně vystřelených airbazích jsem už slyšel. A moc sranda to opravdu není.

Další odpovědi
Cenobita

Detailní popis funkce a historie je na wikipedii:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Airbag

Kepler

Pouhý kontakt s překážkou není rozhodující. Zajistí to jen prudké zpomalení z jakékoliv rychlosti (náraz), aktivuje pyropatronu, která v několika ms svými spalinami nafoukne bag. A je vymeteno, aby sis koupil nový 🙂