Na jakých planetách může být život?

Dobrý den! Kde jinde může být život?

Nejlepší odpověď
Olaf

Obecně řečeno, pravděpodobnost výskytu života na jiných planetách (v jiných solárních systémech) se zdá být vysoká. Nicméně jisté podmínky splněny být musí. Dosud známe život jen na uhlíkové bázi (snad se naše počítače nezmění v bytosti na křemíkové bázi 🙂. Z toho vyplývá, že mateřská hvězda musí být hvězdou hlavní posloupnosti, musí být zformovaná ze zbytků jiné hvězdy, aby obsahovala všechny potřebné těžké prvky (vzniklé jak termojadernými reakcemi uvnitř hvězdy při jejím životním cyklu, „spalování“ paliva, tak i při jejím konci, tzv. výbuchu supernovy). Hvězda se tedy musí podobat našemu Slunci. A takových hvězd je určitě dost (naše Slunce je hodně tuctové). Další podmínky jsou kladeny na samotnou planetu, na které má být život (musí být zhruba stejně velká jako Země, nebo párkrát větší), musí mít pevný základ a umožňovat existenci atmosféry s oxidem uhličitým a také se na takové planetě musí udržet voda v kapalném stavu (zase podmínka pro atmosféru a správnou vzdálenost od mateřské hvězdy). Tyto podmínky nejde splnit jen tak… Samozřejmě že v takové soustavě musí existovat organické molekuly (ty byly nalezeny v mnoha vzdálených mlhovinách, ale existence takovým molekul ani vzdáleně nezaručuje existence organického života!) atd. Astronomové už objevili hodně extrasolárních planet (mimo naší sluneční soustavu), ale drtivá většina z nich je jako Jupiter či mnohem větší (tj. plynoví obří), takže pro život určitě hostinné nejsou. Nejmenší známá extrasolární planeta byla (zatím) nalezena v únoru 2009 a má velikost asi jako dvě Země. Tyto výsledky si žádají ale dalších a přesnějších měření (velice obtížné). Nicméně život by mohl existovat i na měsících velkých planet, často se hovoří o Jupiteru a jeho měsíci Europa. Pokud chcete nějaké číslo, „počet planet, na nichž může být život“, to vám nikdo neřekne. A další otázkou je, pokud hledáme intelignetní život. Ten ještě nebyl objeven ani na Zemi. 😉

Další odpovědi
Retko

Nikde. Aspon z pro nas znameho sveta. Proto nekteri rikaji ze ve vesmiru jsme sami.

Vedou se vsak spekulace ze i na Marsu mohl byt kdysi zivot.

Nekteri vsak rikaji ze vesmir je natolik obrozky, ze neni mozne aby jsme v nem byli sami. Coz zase nepatri do naseho dosavadniho poznani (pokud teda amici v Area 51 neco neskryvaji, ale to je jine tema) :)

COVERENDER

No tak co jsem sledoval dokumenty s touhle tematikou tak vědci zivot na jiných planetách vždy spojovali s vodou. Takze se domnívám ze tam kde je voda je TEORETICKÁ šance ze by se v minulosti nebo v budoucnosti mohl vyskytnout zivot…