jachym10

Na jakou vzdálenost se koukám, divám-li se do zrcadla?

Jsem-li dva metry od zrcadla a dívám se přímo a něj, uvidím sebe ve vzdálenosti čtyř metrů?
Pokud nevidím do dálky, avšak stojím od zrcadla na takovou vzdálenost, abych ho viděl jasně, uvidím sebe rovněž jasně, nebo rozmazaně?

Nejlepší odpověď
Dochy

Doprkýnka to jsou zas odpovědi. V několika případech jsem měl pocit že skoro dobře a pak to zvrtáte.

Pokud jseš od zrcadla 2 metry a koukáš do zrcadla na sebe, pak koukáš na obraz který je od tebe opticky vzdálený 4m. Tj. pokud bez brýlí na 4m nevidíš, budeš brýle potřebovat.

Kepler: Téměř dobře, ale " pozorování odrazu ze zrcadla pomůže." o tomhle nevím co si mám myslet…

Alesh: blbost, nekoukáš se na plochu zrcadla ale na obraz který je za ním. Pokud je zrcadlo slabě zmžené, můžeš zaostřit na kapičky které jsou na zrcadle a nebudeš pořádně vidět obraz v zrcadle, nebo zaostříš na obraz v zrcadle a neuvidíš kapičky.

Kapitán: Téměř, ale ty vzdálenosti se sčítají. Zrcadlo je 2m daleko, obraz 2m za zrcadlem, obraz je tedy 4m od pozorovatele.

Alien: Od tvora co překonal takové dálky bych čekal lepší znalosti optiky.

Další odpovědi
cochee

Víš, jak se o tom přesvědčíš? Potřebuješ fotoaparát zrcadlovku s ručně ostřeným objektivem – ne mobil.

aliendrone

Pokud vidíš zrcadlo ostře, uvidíš stejně ostře i svůj obraz v něm. Jedině kouzelné zrcadlo (v mém vlastnictví poté, co uteklo od Její démonické Excelence led) umí nějaké triky, obyčejná zrcadla prostě jen odráží světlo, které na ně dopadá.

Tudíž jestli stojíš před zrcadlem 2m, uvidíš se ze vzdálenosti 2m (tedy tak, jak by tě viděl jiný člověk ze vzdálenosti 2m), jakkoliv ti připadá, že tvůj obraz je až za rovinou zrcadla (což tě vede k doměnce, že se pozoruješ ze 4m). Tedy pokud nevěříš na kouzelný svět za zrcadlem. ;) :D

hapiky

Vezměte to pohledem dráhy světla. To musí urazit vzdálenost jednak k zrcadlu a ještě zpět k vám. Čili dvojnásobek.
Když budete držet před sebou (ve vhodné pozici) další zrcadlo, odražené světlo, výsledný obraz se bude bude stále odrážet a bude čím dál menší až zanikne. To by potvrzovalo stále se zvětšující vzdálenost mezi vámi a zrcadlem.
Ale i v tom posledním ještě viditelným zrcadle bude původní obraz ze dvou metrů i když v jiné vzdálenosti.

Kepler

Ano, je to tak. Pokud potřebuješ brýle do dálky, pozorování odrazu ze zrcadla pomůže. Světlo musí urazit dvojnásobnou vzdálenost.

Alesh

Já bych řekl, že koukáš na 2 metry, neboť koukáš na plochu toho zrcadla. Co v něm je, jestli je to zrcadlo dokonale rovné atd., podle mě nehraje roli, beru to jako kdybys koukal na obraz na stěně ve vzdálenosti 2 metrů.

Hlada

Musíš zaostřit na vzdálenost 4 metry.
Ověřit to lze snadno zrcadlovkou. Ostrý obraz v zrcadle = neostrý rám.

cochee

Tak vidím, že nikdo z vás nemá pravou zrcadlovku, nebo možná je jen líný ji vytáhnout. Tak jsem to udělal za vás. Nemůžu vám to teda ukázat, protože bych musel mobilem vyfotit stínítko té zrcadlovky a na to mám příliš nekvalitní foto v mobilu. Vzdálenost objektu od zrcadla – 0.8 m. Ostrý obraz na stínítku zrcadlovky – objektiv zaostřen na dvojnásobnou vzdálenost, tedy kolem 1.6 m (na objektivu je jen orientační stupnice, žádné nároky na přesnost). Diskuze je myslím u konce.

aliendrone

cochee, Hlada>>> Člověk zvojtí odpověď OK, stane se. Sejří ho to až tak, že dostane NÁDHERNÝ NÁPAD a vše vypadá perfektně – až do oběda. Jak jsem se vrátil z DOBRÉHO oběda celý natěšený – a teď tohle! TAKHLE BLÍZKO jsem byl toho, abych Dochyho obalamutil, úplně jsem to cítil v kostech. (Ne, jistěže bych si z něj pak nedělal legrandu, xixixi ;)) Ten argument v diskuzi s tou tabulí 3+3m byl prostě BOŽÍ, jsem si dost jistý, že by uspěl, ale NE, zločinci nejsou líní hrabošit v krámech a vytahovat zrcadlovky, aby odečítali vzdálenost a moji krásnou sofistikovanou argumentaci zametli EXPERIMENTÁLNĚ! :( Popravdě jsem myslel, že když už, tak to bude Edison, kdo mi do toho hodí vidle, ale vidím, že je tu dost dalších ZLOČINCŮ! :)

BTW – vůbec jste nemuseli tahat ty zrcadlovky, stačil by i ten foťák v mobilu a fotit NIKOLIV z dálky, ale NAOPAK hodně z blízka, při takové expozici je to rozostření dobře poznat i na fotoaparátech mobilů. ;) :D

No nic, tak zhouba přijde JINDY! ;) :)

Dochy

Ehmmm sorry, ale to bys nedal. Kdybys věděl jak vysoké mám sebevědomí co se týče této fyziky při prvním náznaku rozporu mezi našimi tvrzeními by ses stal menším ještě menším až úplně nejmenším na celičkém světě i kdybych náhodou neměl pravdu 😉

aliendrone

Xixixixi, když to říkáš. ;) :) Zbytečně se vzpíráš NEVYHNUTELNÉMU, aliendrone nakonec VŽDY zvítězí! ;) :)

cochee

Taky jsem se koukal zblízka, abych na objektivu odečetl ty metry, „stupnice“ totiž není lineární – čím větší vzdálenost, tím „hustější“ metry. Foťák na mobilu mi vzdálenost neukáže, vím, že jde o rozostření obrazu při ostrém rámu špíglu, ale já chtěl vidět ta čísélka 🙂

aliendrone

Hlada>>> SPRÁVNĚ, zrcadlovka by pomohla. Problém je, že by NESPLNILA tvé očekávání. Viděl bys ostrý rám i obraz v zrcadle. Stejně tak kdybys zrcadlo zakryl svojí fotografií (nějaký ten mm, který je tlusté krycí sklo zrcadla pomineme), tak bys viděl ostře rám i fotografii. Prostě PROTO, že ostříš na STEJNOU VZDÁLENOST. (je fuk, jestli na fotce budeš malinký nebo veliký, ostrý BUDEŠ, pokud bude ostrý i rám) ;) :D :D

Abys měl ostrý rám a neostrý svůj obraz v zrcadle, musel by být tvůj obraz ZA ZRCADLEM, a věř m , tam OPRAVDU NENÍ. Ten se tvoří na rovině zrcadla (odrazové ploše), která je víceméně totožná s rámem, už tomu rozumíš? ;) :D :D

Šmankote lidi – to mi vážně není vůbec rozumět? Nepopisuji to DOST jasně? :(

Dochy

„Abys měl ostrý rám a neostrý svůj obraz v zrcadle, musel by být tvůj obraz ZA ZRCADLEM, a věř m , tam OPRAVDU NENÍ.“ Je. Ale to už nemusím rozebírat, že ne? 😉

„Šmankote lidi – to mi vážně není vůbec rozumět? Nepopisuji to DOST jasně? :(“ mno… mám odpovídat? 😉

aliendrone

LOL, MÁLEM jsem tě dostal, určitě jsem byl HODNĚ blízko. Máš kliku, že tě zločinci zachránili na poslední chvíli. ;) Nu pagadí! ;) :D :D

Hlada

Nejlépe to popsal hapiky.
Vidíme zobrazení postavy ze vzdálenosti 2m, zaostřit ale musíme na 4m.
Ověřil jsem to zrcadlovkami. Zřetelnější to je u kinofilmové s teleobjektivem, který má malou hloubku ostrosti. Při ostrém obrazu v zrcadle je rám rozmazaný a obráceně.

aliendrone

Dochy>>> I když je pravda (jak ostatně konstatuji v odpovědi), že pokud jsi od zrcadla 2m, tak obraz vidíš vzdálený od zrcadla také 2m, tak NELZE tyto vzdálenosti sčítat. Proč? Kvůli 1. pravidlu vlastností zobrazení rovinným zrcadlem a to je: TRAM TA DA DÁ > „Obraz je ZDÁNLIVÝ!“ ostatně jestli mi nevěříš tak > http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/473-zobrazeni-rovinnym-zrcadlem

Dost dobře nejde změřit vzdálenost k něčemu, co reálně neexsituje. (zrcadlo dělá i jiné neplechy, třeba tě stranově obrátí, jakkoliv s sebou ani nepohneš) Víš, nevím jak tě přesvědčit, že opravdu, ale OPRAVDU žádný svět za zrcadlem NENÍ, ale zkusím to.

Představ si 2 fotografie. Na jedné budeš stát od foťáku 2m, na druhé 4m. Pak je dej VEDLE sebe a teď mi řekni, že musíš měnit ohniskovou vzdálenost oční čočky, abys přeostřil z té „vzdálenější“ (4m) na tu bližší (2m), když obě fotky jsou od tebe stejně daleko. ;) :D :D

S tím zrcadlem je to stejné. Pokud uvidíš ostře jeho rám, uvidíš ostře i obraz v něm – bez ohledu, jaká je zdánlivá vzdálenost tvého zdánlivého obrazu. (NESKUTEČNÉHO – viz ty rozbíhající se paprsky v odkazu!)

Prostě POŘÁD platí vzálenost mezi tebou a zrcadlem (potažmo jeho rámem), jakkoliv svůj (zdánlivý!) obraz vidíš „někde v zemi za zrcadlem“. Oko je zaostřeno NA POVRCH zrcadla a ne někam „skrz něj za něj“, kde bys viděl leda tak pendrek! ;) :D :D

Ještě mne napadl jiný experiment. Dej si před sebe fotografii tak abys ji viděl v zrcadle a to 2n od něj. Její zdánliviý obraz v zrcadle uvidíš 4m daleko. Nech tu fotografii tam kde je a jdi se podívat na ty 4m, resp. 2m za zrcadlo – vidíš tam něco? Vidíš tam ten obraz na který budeš muset REÁLNĚ očíčko přeostřit?

A teď jsem zvědaff, jak se budeš pěkně kroutit. ;) :D :D :D :D ;)

Dochy

Sorry zrovna jsem se vzbudil, ty tvé poslední dva odstavce nedávám. Toho rejchla ale klidně dám. Vůbec mi nevadí že je obraz zdánlivý. Oko to nepozná. Podívej se prosím pořádně na ten obrázek 93. Pokud si sebe představíš na místě F, tedy na pozici A, zrcadlo bude 2m od Tebe, Tvůj obraz bude na místě A', tedy opticky 4m daleko. Věř mi, že pokud budeš potřebovat opravdu přístrojově ostřit, budeš muset volit 4m…

A podívej se sem na optiky:
http://pecuje­meozrak.cz/no­vinky/vse-ocnich-tabulich/
„Testovaná osoba stojí ve vzdálenosti cca 6 metrů od tabule“…„V něk­terých ordinacích se tabule čte v zrcadle, test je pak možné uskutečnit v prostoru menším než 6 metrů.“
(můžeš mít tu tabuli i „za zády“ – samozřejmě kousek bokem abys mně náhodou nechytal za slovo 😉 – a koukat do 3m vzdáleného zrcadla)

aliendrone

SPRÁVNĚ, krásný příklad pro potvrzení toho, co tio pořád uniká. ;) :D

Takže dle tvého příkladu NEPOZORUJI svůj obraz v zrcadle vzdfálený 3 m, ale obraz TABULE vzdálení 3m od zrcadla, od kterého jsem i JÁ vzdálený 3m, chápeš? (3m tabule od zrcadla)+(3m já od zrcadla) = 6m standardní vzdálenost. Díky za krásný příklad, kua měl jsem na něj přijít sám, ale ještě jsem neměl ranní kávičku, když jsem to psal.

Pokračuj v kroucení se. ;) :D :D A když v tom budeš, najdi pls nějaký odkaz na definici „optické vzdálenosti“ :D ;)

Dochy

Dotaz byl na jakou vzdálenost se tazatel pozoruje ve 2m vzdáleném zrcadle a zda bude potřebovat brýle na dálku. Tys tvrdil, že pokud vidí ostře zrcadlo (2m) uvidí dobře i sebe (dle Tvého současného tvrzení 4m). Rozporuješ sám sebe. Typicky aliení móresy. I když ukecanýho drona jsem ještě nev… Pardon… Vzpomínám na KITTa 😉

EKSOT123

Schválně jsem vzal 2 stejné PET-lahve. Jednu přiložil k zrcadlu a druhou držel v ruce asi 7 metrů od zrcadla. Přiložil jsem lahve jakoby k sobě, a ta v mé ruce byla o dost menší.

Dochy

Ráno jsem Ti tu chválil vědecký experiment a teď koukám, že tady nic není ☹

EKSOT123

Chlapi, už nepijte! Od Aliho jsem čekal, že z toho vyleze kulišárna, ale že jste na plech všichni…? nic jsi mě, Dochy, nechválil. Nicméně experiment možná ne vědecký, ale dostatečný.
>Rozhádaní manželé se ubytovali v hotelu. Vejdou do pokoje a ona říká: „Hele, z okna vidím srnku!” „To není srnka, ale kráva, a to není okno, ale zrcadlo!”

Dochy

Chválil… Ale asi to neprošlo na servr dřív než jsem típnul počítač před odchodem ☹

Z toho co tu k téhle otázce bylo to byla v té době jediná věc která vypadala jako rozumný důkaz. Sice pozorovanou velikost nelze zcela jednoznačně vztáhnout na vzdálenost, ale byla to první vlaštovka 😉

EKSOT123

No dobře, takže vědecky jako sviňa: nalepím-li na zrcadlo papír A4, a jdu s metrem do různých vzdáleností od zrcadla, a snažím se papír změřit na dálku, tak musím na metru držet vždy dvojnásobek, tj 59,4 cm. U malých vzdáleností je třeba mít metr těsně na oku.

aliendrone

Kepler>>> „Ano, je to tak“ – CO? 2 nebo 4m? Sorryjako, ale to musíš ujasnit, nechci být za debila většího, než jsem. ;) :D :D