Antane

Na jakou střední školu mám jít, jestliže chci být spisovatelka?

Našel by se tu někdo, kdo by mi pomohl? Hledám střední školu pro spisovatele v Královéhradeckém kraji (nejlépe v okolí Trutnova), ale nic se mi nedaří najít. Nevíte o nějaké?

Nejlepší odpověď
Arne1

Pro spisovatele škola není. Spisovatelství je umění a nedá se to jednoduše naučit.
Asi bych začal gymnáziem a možná by neškodila novinařina případně knihovnická škola.

Další odpovědi
Alesh

Určitě bych volil humanitní školu, typicky gymnázium. Psaní je ale nepochybně hlavně o talentu, vlastní snaze něco vytvořit, hledání cesty, jak to prodat. To tě škola nenaučí.

Bobek 2

Existovala například Literární akademie Josefa Škvoreckého, ovšem to byla vysoká škola a byla v Praze a v roce 2015 zkrachovala. Jako náhrada byla místo ní v roce 2016 založena Vysoká škola kreativní komunikace, která je ovšem zaměřena spíš na marketing, a souvisí i se střední a vyšší odbornou školou reklamní a umělecké tvorby. Jsou to ovšem školy soukromé a ne úplně levné. V jednotlivých krajích asi sotva budou nějaké specializované školy, i jedna na celou republiku je moc.

Ale co se na ní člověk naučí, to nevím. Základem musí být vždycky vlastní talent, a většina spisovatelů se stala spisovateli i bez spisovatelské školy. Na druhou stranu, spisovatelé se vždy různě sdružovali, scházeli a předávali si zkušenosti, tak proč by to nemohli dělat v rámci školy.

Jak napsal Švorecký k založení Literární akademie: „Jistě jste slyšeli, že umění nemůže žádná škola naučit. To nemůže… Co však takové školy mohou naučit a naučí, pokud se studenti příliš neulejvají, je řemeslo, vycvičené denním tréninkem v literárním, nebo klavírním, nebo hereckém prstokladu a opřené o zázemí kultury, jak ji lidé vytvářeli v různých zemích a různých dobách našeho světa.“

https://www.skvo­recky.cz/?p=964

led

Nedám ti návod na vzdelanie.
Ako spisovateľka musíš mať tvorčiu fantáziu. Ak chceš písať, píš.. Bez ohľadu na smer vzdelania.
Môžeš sa hrabať v zemi ako krtko, lietať ako šíp, ponárať sa do hĺbok ľudskej mysle, žiť životy mnohých. Ale pritom nezabudni na svoj cieľ, dôležitá je predstavivosť a schopnosť svoje duševné obrazy písmom odovzdať čitateľovi.
Vzdelanie, znalosti v odbore môžu byť dobrým pomocníkom na ceste, no sprievodcom nech ti je fantázia.
Pokiaľ sa chceš v živote venovať slovu, študuj slovo. Nehľadaj ľahkú cestu, pomoc iných je vítaná, ale cestu vrcholmi a údoliami musíš prekonávať vlastným úsilím.