bluehorse

Na jakou střední školu bych měla jít, když chci být spisovatelka?

Bylo by podle vás lepší jít na gymnázium nebo na nějákou střední školu?
Co se týče gymplu, nevím, jestli bych to zvládla.Totiž z většiny přemětů mám jedničky nebo mezi 1–2, ale velké problémy mi dělá matematika, fyzika a chemie, na to jsem úplně nepoužitelná.No a kdybych šla na střední, tak nevím na jakou.Střední školu, která by se zabývala přímo tvůrčím psaním jsem nenašla.
Tak nevíte prosím vás o nějáké střední, ne které jsou třeba obory jako žurnalistika a podobně(musí to být v Praze)??

Odpovědi
gecco

…„žurnalistika a podobně“… – jde o VŠ studium (nikoli SŠ), takže lepší by byl ten gympl (existují i humanitně zaměřené s minimem ´přírodovědných´ oborů, např.: http://www.gy­arab.cz/ ).
SŠ, „která by se zabývala přímo tvůrčím psaním“ – neexistuje, aspoň ne v Česku.
___
Na druhou stranu – pro ´povolání´ spisovatelky není předepsáno žádné vzdělání (formálně je úplně jedno, zda skončíš základním a nebo několika univerzitami), jen musíš umět slušně daný jazyk a hodně zaujmout čtenáře.

quentos

Spisovatel se hned od začátku psaním neuživí. Nejprve je třeba se prosadit a to bývá těžké (než jeho rukopis vůbec v nějakém vydavatelství přijmou atd.), takže je třeba nejprve uvažovat o nějakém reálném zaměstnání.
U spisovatele na vzdělání prakticky nezáleží. Hlavní je umět (zajímavě) psát bez chyb. Začít můžete třeba u slova „nějaký“.
Viz starší dotazy na toto téma, v odpovědích na ně je již řečeno prakticky všechno:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/chci-byt-spisovatelkou-ale-nechci-chodit-na-stredni-skolu-muzu-z-ni-odejit

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/spisovatel­ka?podobna=1

Drap

Pro spisovatele neni přímo žádná škola. Gymnázium a potom žurnalistika však dává nejlepší předpoklady.

tomášbol

Ahoj, sice myslím že moje odpověď ti teď bude k ničemu, ale alespoň to napíšu pro lidi co by měli stejnou otázku.

Myslím že základní je talent, nemusíš mít ani dobré známky, ale musíš mít talent. A jak to zjistit?
začni psát nějaký příběh, povídku a podobně a dávej to přečíst někomu jinému než rodině a přátelům, oni by ti nikdy neřekli zápornou recenzi.
A kdy sis si jistá že máš talent, je na čase, ten výběr té školy.
Je doopravdy lež že neexistuje žádná střední škola ,,Žurnalistiky" není v republice.
Jedna je, jmenuje se střední škola KOSTKA a nachází se ve Zlíně.

A spisovatelkou se staneš pouze odhodláním, nějakým cílem a jak už jsem psal, bez talentu se úspěšnou spisovatelkou stát nemůžeš.

Takže doufám že si našla to co si potřebovala a doufám že tento článek pomůže těm kdo ho potřebují.

Tomáš Bolek