msi

Na jakou stranu se utahuje roháček?

Dobrý večer, na jakou stranu se utahuje roháček – takovej ten ventil, jak se utahne o čtvrt otačky a zavře se voda, aby nešla ven…myslim jak je připojena pračka a jak si to bere vodu, tak to chci na zdi utahnout ale nevim na jakou stranu. Je to zatuhlé a bojim se abych to neulomil kdybych zabral na spatnou stranu.

p. Elkon: Dobrý den, také si myslím, že doprava, ale je zatuhlý a nejde to povolit. Zítra mi mají dělat sprchový kout a potřeboval bych právě dát pryč pračku. Aby se nestalo, že zítra ráno přijdou a řeknou, že tam mam pračku a že to dělat nebudou..nevim co s tim.

Nejlepší odpověď
Kazatel

Je rozdíl mezi utahováním a zavíráním, každopádně, je velmi častým jevem, že roháčky po čase zavřít nejdou, plastová klička se protáčí, ventil je zatuhlý, můžeš si zkusit pomoci kleštěmi, jednodušší je ale vypnout vodu hlavním kohoutem. Pro zavření se točí stejně jako chodí hodiny.

Další odpovědi
elkon

Každý ventil (pokud není nějak speciální) se zavírá doprava, otvírá doleva. S každým ventilem je potřeba občas pohnout, jinak se může stát, že vodní kámen udělá své. S uvolněním pak bývá problém a ne vždy se to podaří. Pak nezbyde než zavřít hlavní přívod vody a ventil vyměnit. Podle konstrukce je možné některé ventily i promazat, případně vyměnit těsnění. Ale to nebude tento případ.

aliendrone

Obecně je pravidlem, že uzavíráš točením PO SMĚRU chodu hodinových ručiček. Můžeš si to připodobnit s běžnými šrouby/maticemi, kde také utahuješ PO SMĚRU hodinových ručiček. Bráno pochopitelně z pohledu osy otáčení směr pohledu oko, utahovaný/uzavírací segment (tedy páčka kohoutu či šestihran matice), korpus.

Jen k tomu dodám celke DŮLEŽITÉ poznámky.
https://cdn.myshop­tet.com/usr/www­.soutok.com/u­ser/shop/big/12429_zp-rohacek-multi-s-filtrem-1-2-x3-8.jpg?5fc4f7a3 (na tomto obrázku tedy budeš směr otáčení určovat při pohledu „SHORA“ (oko, páčka/segment, korpus)

  1. Dá se to i přímo zjistit odšroubováním páčky, sundáš ji ze čtyřhranu a po pohledu na ni zdola uvidíš vybrání, které spolu s protikusem na korpusu brání otáčení na druhou stranu.
  2. VELMI VELMI VELMI DOPORUČUJI to udělat tak jako tak, páčkusundat a na čtyřhran nasadit plochý klíček (myslím že je to č. 5, teď z hlavy nwm, zjisti sám) a citlivým POKLEPEM kladiva (rázy) na druhou stranu klíče (abys otáčel správným směrem) zažraný kohout „odrazit“/povolit.

Ten xindl (páčka/klička) na tom čtyřhranu je ČASTO z plastu (jo, na první pohled to vypadá jako solidní kov, ale zpravidla NENÍ!!) a pokud se budeš to snažit otočit tím, tak jestli máš větší sílu a zabereš, tak se ten plast „rozjede“ (rozlomí či vydrolí) a pak už s tím nezatočíš, můžeš shánět nový kousek!! Na to si dej BACHA, aby ti ten bazmek „nezůstal v ruce“!