Retko

Na jakou situaci je tohle prislovi…

„Pod svícnem bývá největší tma.“

Nejlepší odpověď
atriplex

Položíme-li svícen na stůl v nekonečně velké tmavé místnosti, tak největší světlo je u plamene. Čím dál se od svícnu vzdalujeme, tím je světlo slabší a slabší a až hodně daleko pak už světlo není vidět a je tam tma. Ovšem je v tom finta v tom, že pokud je svícen na stole, tak největší tma je právě pod ním, protože tam nedopane ani kousek světla. Největší tma je tedy přímo u zdroje světla. V praxi to lze popsat třeba tak, že v první lavici u katedry se nejlépe opisuje, zatímco učitel bedlivě upírá zraky do vzdálenějších lavic třídy.

Další odpovědi
GangstaHelper

Při prvním zamýšlení, kde je nejvíce světla, vás napadne, že hned u svícnu. To ale není pravda, protože svícen stíní světlo z plamene, takže okolo svícnu bývá tmavý rádius.

Toto přísloví se dá aplikovat třeba na sezení v první lavici ve škole, kde to z mé zkušenosti perfektně funguje. Můžu si tak hrát s mobilem klidně přímo na desce stolu, a učitelé se na mě kolikrát podívají a vůbec na to nereagujou. Zato u lidí, co sedí hned za mnou, už to nefunguje.

Prostě: Něco může být tak, jak byste to nejméně čekal.

rozarka

Toto přísloví je třeba: U policejního ředitelství přepadli dva strážnici důchodce. A svědci nejsou!