bolak

Na jakém principu fungují chladivé masti?

Odpovědi
anonym

Fyzika. 😉
Odpařování (nebo sublimace) některých složek odebírá teplo – snižuje teplotu.

mosoj

Látky na př. mentol a další dráždí chladové receptory na pokožce.
Odpařováním ten pocit určitě nezískáte i když se o spotřebu tepla jedná,
Mentol dráždí chladové receptory, čímž potlačuje citlivost nervových zakončení a brání organismu reagovat na bolestivé podněty. Pocit chladu dokáže překrýt jiné nepříjemné pocity jako svědění, pálení, dráždění, nebo mírná bolest.

Emefej

Chladivé masti s obsahem mentolu ovlivňují receptory tepla, naopak chladivé spreje fungují na principu odnímání tepla svému okolí během změny skupenství.