MikyDC

Na jakem principu funguje vyskomer v letadle ?

Doplňuji:
Arignoc dekuji za vysvetleni

Nejlepší odpověď
arygnoc

správne sa nazýva altimeter.

pracuje na barometrickom princípe (tlak vzduchu).

Dôležité je jeho ciachovanie (nastavenie, vynulovanie):

  • buď na hladinu mora
  • buď na nadmorskú výšku letiska

Altimetre bývajú na palube lietadle zvyčajne dva.

Pri leteckých haváriách spôsobených pre zlý odhad výšky nad terénom pomocou prístrojov sú tieto spôsobené práve zlým (nesprávnym alebo nevykonaným) ciachovaním prístrojov.
Doplňuji:
rádiovýškomer je pomocné navigačné zariadenie, ktoré slúži na výstrahu pred nízkou výškou nad terénom (neukazuje skutočnú výšku voči hladine mora resp. výške letiska).
Slúži i pre orientáciu pri pristávacom manévri pre meranie vzdialenosti lietadla od terénu, resp. dosadacej plochy.

Další odpovědi
Hlada

V principu to je barometr.

isteron

meria zmeny tlaku v atmosfére podľa výšky nad terénom.

mosoj

V letadle se používají dva typy výškoměrů. Nepřesný barometrický. Ukazuje výšku vždy od nějakého daného místa, většinou od letiště výchozího nebo cílového letiště, tedy ne skutečnou výšku v daném okamžiku. Skutečnou výšku v daném okamžiku ukazuje radiovýškoměr, který pracuje na principu radaru.
Doplňuji:
Nedá mně to : Agrynonc : Co je podle tebe skutečná výška ? Nadmořská výška letadlu moc platná není. Ono také záleží co je to za letadlo. Dopravní ještě dostávají výškové informace od radaru !!! Ale rozhodujíce je radiovýškoměr.