Avatar uživatele
Bronzový

Na jakém principu funguje to, že proutkař najde vodu, příp. hloubku, kde se pramen nachází?

Má to nějaké racionální opodstatnění? Podle mě je to z fyzikálního hlediska naprostý nesmysl.
Doplňuji:
annas> OK, ale to pak jak říkám se nezakládá na racionálním vyzvětlení, ale je to jakási "magie" mezi nebem a zemí

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zkuste si pročíst odkaz.
http://zivotni-energie.cz/…

Proutkaři a lidé, kteří na proutek věří, si jeho pohyb většinou vysvětlují takto: Voda či jiné látky včetně kovů vysílají ze země záření či jiné signály, které působí na proutkařovu psychiku, a ta své signály přenáší na proutek. Dříve byl často rozšířen názor, že nějaká neznámá síla působí přímo na proutek v rukou proutkaře. Byly konstruovány různé přístroje s kyvadélky v skleněných krytech a podobné, ale bez výsledku. Dnes většina proutkařů souhlasí s názorem, že proutkem pohybují, byť nevědomky, oni sami. Určitě existují i podvodníci, kteří proutkem hýbají zcela vědomě.

Při hledání je důležitý mentální dotaz. Říkáme mentální, protože není skutečný, ale vytvořený myšlenkou. Mnoho proutkařů při hledání myslí na hledaný předmět. Když hledají vodu, myslí na vodu, hledají li zlato, tak myslí na zlato. Pokročilejší pak zkoušejí hledat na dálku, třeba pomocí malého kyvadla nad mapou.

Mám osobní zkušenosti s proutkařem, který určil, kde kopat studnu. Našel na zahradě dvě místa, na jednom byla voda hodně hluboko, na druhém výš, ale bylo třeba studnu vrtat, nikoliv kopat.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Dovolím si Annas doplnit o to, že proutkaři patří do skupiny tzv. senzibilů, to je lidí, kteří svou činnost provozují na základě mimosmyslového vnímání. Racionální vysvětlení pro jejich činnost skutečně neexistuje. Přesto mají vysoké procento úspěšnosti.
Jsou prostě věci mezi nebem a zemí, které nejdou materiálním způsobem pojetí světa pochopit. Přesto fungují.


Avatar uživatele
Zlatý

Racionální vysvětlení neexistuje, ale někteří(!) dokáží vodu skutečně najít.
Jak, to ale nevím, určitou roli bude hrát zkušenost, ale co k ještě k tomu..:-D


Avatar uživatele
Pokročilý

Je to jednoduché - proutek(nebo podobná pomůcka) ZOBRAZUJE reakci svalů a těla na magnetismus země. Na každou změnu podloží tělo reaguje a "proutek" je indikátor. Většina lidí se to může naučit, jde jen o to najít učitele.


Avatar uživatele
Pokročilý

Vysvetlenie by mohlo byt zalozene na tom,, ze podzemna voda urcitym sposobom deformuje magneticke pole Zeme, co sa prejavi na pohybe kovoveho prutu. Princip by bol teda podobny kompasu.


Avatar uživatele
Bronzový

Myslím, že určitou roli tady hraje i genetika. Kdysi v dětství jsme byli na návštěvě u strýce, který toto ovládá a předváděl nám to doma v bytě. Zkoušel to táta, máma i ségra, nikdo nic, až mě se podařilo (proutek nebyl, hledali jsme ohnutými pletacími jehlicemi). Při větším soustředění lze na sobě udržet i menší kovové předměty (příbory, jednotlivé klíče apod.). Podobné schopnosti má i moje vzdálenější sestřenice.


Avatar uživatele
Zlatý

Já to neřeším. vezmu vidličku větve, strčím ji tak nějak do dlaně, projdu se po pozemku a když mi suk na větvičce roztrhá kůži na dlani, usoudím, že se asi chce protáčet. Tak tam dám značku a frajeři kopou studnu.
No a já se potom několik dní schovávám jestli voda bude či nebude.
Naštesní v močálech je skoro všude.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.