STUDENTKAEVA

Na jakém oleji či tuku smažit aby to nebylo nezdravé?

Nejlepší odpověď
annas

Názory na to, které tuky se méně přepalují, tedy jsou vhodnější n smažení, se různí. Dnes se vrací k sádlu, jinak oleje. Nejdzravější varianta je smažené pokrmy nepřipravovat.

Rada odborníka, třeba se dovíte to, co o smažení pokrmů nevíte,

Z olejů je nejvhodnější (tepelně nejstabilnější) rafinovaný olivový olej používaný na smažení především v zemích v oblasti Středozemního moře. Lze použít i kvalitní řepkový olej (pokud je starší, objeví se při smažení pach, většinou rybí, způsobený rozkladnými produkty oleje).

Jinak je jasné, že smažení nepatří mezí doporučované úpravy potravin z hlediska zásad správné výživy a mělo by se omezovat. Smažení je úprava pokrmu, která je z hlediska zdraví nejméně vhodná, a to z více hledisek. Spotřebuje se při něm velké množství tuku a také při něm vznikají škodlivé látky. Navíc dochází k oxidaci použitého tuku. To vede ke vzniku tzv. volných kyslíkových radikálů, tedy velmi aktivních látek, které se značnou měrou podílejí na vzniku nádorových onemocnění a nemocí srdce a cév. Ochranu proti volným kyslíkovým radikálům poskytují antioxidanty, mezi které patří třeba vitamin C, E, beta karoten, minerální látka selen, koenzym Q10 a fytochemikálie (například lykopen, kvercetin, lutein a indol). Tyto antioxidační látky se nacházejí především v syrové zelenině a ovoci, proto se doporučuje jíst ke smaženým nebo pečeným jídlům velký zeleninový salát.

http://www.vis­cojis.cz/zacha­zeni-s-potravinami/zpra­covani-potravin/259-smaeni

Další odpovědi
beer

Dříve se smažilo jen na sádle, pak že prý je vhodnější rostlinný olej. Teď se zase sádlo vrací a nezdravé zase málem není ))
Tedy drž se kuchařky – něco vyžaduje máslo, jindy je to celkem jedno a hlavně jde o to, aby se tuk nepřepaloval (rostlinné jsou choulostivější).
Zkušenost
Doplňuji:
Dobré zkušenosti mám s olejem slunečnicovým, kupuji ale ten nejdražší. Dá se použít i do salátů, nemá pachuť. Při smažení na pánvi teplotu hlídám tak, že olej má nakonec jen o málo tmavší barvu. S hladinou cholesterolu je můj lékař spokojen.

RyuzakiKate

Doma smažíme na sádle. Nedávno jsem byla na přednášce o tucích, a tam vychvalovali jakési ghí, kteréžto je přečištěné máslo http://www.ghic­ko.cz/

Lamalam

Nesmažit.

da ny

Pokud smažit, tak na sádle!!! Snáší dobře vysoké teploty, není karcinogenní a smažený pokrm není nacucaný tukem. Doporučuje se přidat kolečka mrkve nebo brambor na volná místa :).
Pokud zvolíte olej, tedy řepkový (pokud možno ne z GM plodin, někdy bývá uvedeno na láhvi), přidat „ořech“ či lžíci sádla a opět pár koleček mrkve.
Slunečnicový olej nepoužívat, v případě zájmu sdělím důvody 🙂