Avatar uživatele
Boy 13

Na jakém datovém nosiči uchovávat dlouhodobě fotografie a videa?

Na jakém datovém nosiči uchováváte důležité fotografie a videa např. (narozeniny, svatby, maturitní plesy), aby se člověk mohl na ně dívat i po deseti – patnácti letech? Za mě vede samozřejmě HDD v PC a poté si je ještě radši kopírují na externí disk. Myslíte, že i když mám důležité fotografie a videa nadvakrát, tak že nezkazím nic tím, když si třeba i něco zkopírují na USB flash disk a měl bych to natřikrát, je to dobrá ,,pojistka"? Díky.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Roman71 před 1243 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Žádné digitální médium není stoprocentní. Důležití data je potřeba ukládat na dvou rozdílných médiích uložených odděleně. Jako úložiště bych rozhodně vynechal pracovní disk v PC. Dál bych vynechal jakéhokoli Velkého bratra a elektronické paměti. V úvahu tedy přicházejí externí disky, optické disky a magnetické pásky. Vzhledem k dnešní ceně disků (bez obav i bazarové) a DVD, je možné důležitá data zálohovat mnohonásobně. Je prakticky vyloučené, aby se všechny zálohy zničily.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Ne, HDD v PC a USB flash disk nejsou dobrou pojistkou. Já spoléhám na DVD. Z „důležitých“ fotek si jednou, dvakrát ročně nechávám tisknou fotoknihu. Videa nenatáčím.

Upravil/a: Emefej

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

Myslím, že to tak máš správně. Emefej a Hufnágl jsou vedle. Cloud = úplně mimo, provozovateli „něco přeletí přes nos“ případně zkrachuje a kde jsou tvé fotky? Tak ještě ukládat na dva cloudy současně. Optická média jsou taky nespolehlivá, nikdy nevíš jak kvalitně jsou vyrobena, viděl jsem placky, u kterých začala vnitřní vrstva degradovat a nebyly nadále čitelné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hufnágl

Ukládám fotky i videa na rajčeti, kde jsou z jejich strany také zálohována a můžu je kdykoliv použít.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Schluker

Pokud myslis zalohovani dat opravdu vazne, tak nejlepsi moznost jsou magneticke pasky. Pro zalohovani dokumentu jsou zase vhodne mikrofise. Opticke disky nejsou prilis vhodne, maji omezenou zivotnost, flash fameti jsou rizikove – pokud dojde k jejich poskozeni, data jsou nenavratne ztracena. HDD je relativne rozumna volba,, pri selhani mechanickych casti je obvykle mozne obnovit data z plotem. V tomto pripade je dobre zalohovat na uloziste mimo pocitac a to nejmene ve dvou kopiich. Cloudove sluzby jsou moznost, ale bezpecnost neni 100% a clovek nevldne svymi daty – muze dojit ke zminovanemu ukonceni provozu atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Žádné cloudy, ani DVD (nevhodné pro dlouhodobé archivace, pokud není DVD speciální). USB flash ani náhodou, to je hlavně na přenos dat. Jedině externí disk dobré značky a NAS. Já používám obojí.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Osobně používám domácí NAS server (datové úložiště). Není až tak drahé.
S domácím 4TB skladištěm digitálního balastu si bohatě vystačím. Také je možné zrcadlení vložených disků, takže mám zálohy hned 2× při polovoční kapacitě. Aby odešly naráz oba disky je silně nepravděpodobné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Dochy

Roman: Ale to Tě nechrání před poruchou nebo zničením NASu 😉
(jasně, není to moc pravděpodobné, ale… třeba sousedi už nás 2× vytopili)

před 1243 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

cochee > opravdu věříš víc HDD v PC a flešce než DVD? Tobě nikdy neodešel HDD nebo fleška? mě ano. DVD jsem zatím načetl všechna (kecám jedno zemřelo po třech letech).

před 1243 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Emefej: ok, toho „v PC“ jsem si v otázce nevšiml, moje chyba. HDD v PC samozřejmě není zálohovací médium, ale pracovní. Odešel-li mi HDD, pak vždy takový, co byl v PC; uložený mimo PC neodešel nikdy. Optimální záloha podle mě: dva exteráky (nebo i neexteráky), každý uložen bezpečně na úplně jiném místě, případně ta fleška jako 3. záloha. O optice jsem napsal, co jsem viděl, i když to nebylo u mně (u mně zatím 100% spolehlivost). Kolega si kupoval na zálohování fotek nějaká spešl média (tuším CD-R Kodak se zlatou vrstvou), na to nemám dostatek info na zhodnocení.

před 1243 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Obecně zvláště vypalovací optická média jsou méně spolehlivá než HDD. flash jsou také nic moc – zpravidla jsou v takové „spotřební“ kvalitě.

před 1243 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Dochy > jo, to je možné, ale pracovní HDD v počítači je podle mě dost zranitelný. Nemluvím o archivačním disku mimo PC.

před 1243 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

OK, to jo.

před 1243 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika