Ludi89

Na jake příspěvky mam pravo na materske dovolene jako matka samoživitelka?

Dobry den,mam 10 mesicniho syna jsem snim na materske dovolene.Muj prijem je 3600-rodicovsky prispevek.Bydlim v podnajmu.O jake prispevky si muzu zazadat?

Nejlepší odpověď
ivzez

Upřesněme si to:
Nečerpáte (a pravděpodobně jste ani nečerpala mateřskou diovolenou),
z Vašich informací soudím, že asi nečerpáte ani rodičovskou dovolenou
(obojí je volno, jež zaměstnaným matkám/rodičům poskytuje zaměstnavatel).

Z výše rodičovského příspěvku (RP, sociální dávka) odhaduji,
že jste nesplnila podmínky pro přiznání peněžité pomoci
v mateřství (PPM), a že proto máte nárok „jenom“ na RP
ve variantě do 4 let věku dítěte bez možnosti změny.

Pokud by bylo možné stanovit vyměřovací základ z příjmů otce,
měla byste možnost zvolit jinou délku pobírání a tedy i výši RP.

Vyživovací povinnost vůči Vašemu dítěti i vůči Vám
má především otec Vašeho dítěte.

Pro přiznání pomoci v hmotné nouzi
budete muset vedle svých příjmů
muset i doložit, co jste udělala
pro získání výživného od otce.

____

Doporučila bych vyřídit výživné a teprve potom se zajímat
o státní sociální podporu a pomoc v hmotné nouzi.

Ze státní sociální podpory bych zmínila
příspěvek na dítě (nebo ten už pobíráte?).

Další dávkou státní sociální podpory je příspěvek na bydlení,
který můžete získat k bytu, k němuž máte uzavřenu
nájemní smlouvu na své jméno, a v němž máte zřízen
trvalý pobyt.

Příspěvek na bydlení je dávka, kterou lze získat nejsnáze,
dokládá se pouze nájemní smlouva, potvrzení o příjmech
a potvrzení o uhrazených nákladech na bydlení.

Další informace najdete v odkazech z odpovědi Vertiga
a na kontaktním místě úřadu práce (tam, kde jste žádala o RP).

____

Zdůrazňuji: Napřed řešte s otcem dítěte výživné (až do dvou let věku dítěte má otec dítěte povinnost i vůči Vám). Úřednice na ÚP by Vám to při volbě jiného postupu mohly „dát pěkně sežrat“.

Další odpovědi
vertigo

Sociální poradce MPSV: http://portal­.mpsv.cz/soc/po­radce

Informace pro občany http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane

Úplné podmínky pro přiznání dávek státní sociální podpory na základě podrobnějších znalostí o konkrétní situaci vysvětlí pracovníci Úřadu práce České republiky: http://portal­.mpsv.cz/kontak­ty