Chubby

Na jaké příspěvky mám nárok a jak postupovat?

Dobrý den,

žiji ve společné domáctnosti s mamkou a manželem. Oba jsou OSVČ s minimálním příjmem. Já jsem pozastavila živnost ve třetím měsíci těhotenství. Od té doby jako nezaměstnaná, neevidovaná (nemusím platit sociální, zdravotní si platím nadále).

Dřív jsem si neplatila nemocenskou, takže nemám na mateřský příspěvek nárok. Nastoupím na rodičovskou dovolenou v den porodu (na 4letou).

Jde mi o to zda dostanu porodné. Nevím, jestli se počítá příjem mě a manžela nebo i maminky. Vejdeme se v mým případě do průměru 2,4 dvojnásobku živ. minima? Za jaké období se počítá toto minimum? Jak se počítá životní minimum u OSVČ s příjmem do 150tisíc/ročně? Odečítá se od toho zdravotní a sociální?

Pokud dostanu porodné, mohu dostat i přídavek na dítě, který se vyměřuje stejně, že? Pokud mám nárok na tyto dávky, jak, kdy a kde o ně žádat? Děkuji moc

Odpovědi
Drap

Takhle se obtížně radí. Nejlépe zajít na sociálku, a tam vše potřebné sdělí. Včetně nároků na jednotlivé dávky.