Dvorní šašek

Na jaké bázi funguje klimatizace, která ochlazuje vzduch v místnosti?

Nejlepší odpověď
xcoxc.com

Klimatizační jednotka pracuje na stejném principu jako chladící zařízení, na principu výměny a přesunu energií. To znamená, že pokud v místnosti chladíme, odčerpáváme z ní teplo.

Kompresor žene stlačené plynné chladivo o vysoké teplotě přes kondenzátor. Ventilátor pomůže rozptýlit vznikající teplo a kondenzátor se okolním vzduchem ochlazuje. Dojde ke zkapalnění chladiva. Teď už kapalné chladivo s nízkou teplotou je distribuováno do vnitřní jednotky přes expanzní ventil do výparníku. Ventilátor rozptýlý chlad, výparník odebírá teplo z místnosti. Ohřívání a expanze má za následek opětovnou změnu skupenství chladiva na plynné. Rovněž dochází ke kondenzování – vzniká vlhkost ve výparníku, kterou zachytává vanička a umožní odvod kondenzátu. Plynné chladivo odchází zpět do kompresoru kde je stačeno a cyklus se opakuje.

Další odpovědi
Kazatel

Na obdobném principu jako lednice.