zjentek

„Na Hromnice si musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout?“ A důvod?

Tak to by mě tedy zajímalo.

Nejlepší odpověď
annas

Při předpovědi počasí v TV, meteoroložka tuto pranostiku vysvětlovala.

Našla jsem vysvětlení v odkazu, takže se dovíte, proč to tak je.

Skřivan na Hromnice musí vrznout … a je to opravdu skřivánek?

https://www2.e­pochtimes.cz/20120229­19215/Skrivan-na-Hromnice-musi-vrznout-...-a-je-to-opravdu-skrivanek.html

Jako u všeho existuje odborná nebo lidová etymologie.

"Podle lidové pranostiky

Jejich návrat tak proběhl v obvyklém termínu – střední doba příletu na jižní Moravu připadá na 24. února. Přitom známá pranostika spojená s 2. únorem hlásá, že „Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout“. Mezi lidmi však mohlo dojít k omylu, protože mohlo jít o dobráka chocholouše. Jaká je vlastně historie této pranostiky?

Klima za Karla IV.

Nejstarší zmínka o skřivanech ve spojení s Hromnicemi pochází ze spisu pana Ctibora Tovačovského z Cimburka „Hádání pravdy a lži o kněžské zboží a panování jich“ z roku 1457. V té době byl užíván tzv. juliánský kalendář, a tak tehdejší 2. únor (Hromnice) odpovídal dnešnímu 11. únoru. Až přechodem na gregoriánský kalendář v roce 1584 se Hromnice posunuly na současný, pro skřivana nepříznivý termín.

Bohužel nemáme přesné informace o tom, jak se měnilo klima během posledních 500 let. Je možné, že jaro v tehdejších časech začínalo o 14 dní dříve, vždyť nakonec Karel IV. už jedno století před první zmínkou o této pranostice úspěšně zakládal ve středních Čechách vinice. Nesoulad v termínu současného běžného návratu skřivana ze zimovišť by tak nepřímo dokládal klimatické změny během posledních století.

Chocholouš?

Avšak ani takové vysvětlení nemusí být správné. Naši předkové byli s přírodou sice více spjati než jsme dnes my, ale i oni se mohli dopustit omylu. Skřivanův blízký příbuzný chocholouš obecný mu je velmi podobný nejen svým vzhledem, ale i zpěvem a způsobem života. Navíc se u nás vyskytuje celoročně.

Přestože pranostiku o Hromnicích se skřivanovi nedaří v posledním století naplňovat, zůstává jedním z naších prvních ptačích navrátilců,“ doplňuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek."

Více v odkazu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

annas odkázala na nepodepsaný článek na webu. Velmi podobné (až moc:-) vysvětlení jsem četl v knize „Medardova kápě aneb pranostiky očima meteorologa“

zjentek

Ann, tedy fakt je ten, že skřivana od chocholouše bych rozhodně rozeznat nedokázal.

annas

Věděla jsem, že něco souvisí se změnou kalendáře, ale se záměnou skřivana a chocholouše je další možnost, to jsem netušila. Na to meteoroložka neupozornila. .

mosoj

Slyšeli jste skřivana někdy zpívat. On vzletí do výše 5–10m nad pole či louku !!! poletuje na místě nebo mírně na místě stoupá a trylkuje. Zpěv a chování je tak charakteristické že si ho s jiným z jiným ptákem splést nemůžete. Pravdou je, že se takto začínal na Šumavě projevovat koncem února. Aby takto zpíval, musel být pěkný , relativně teplý den, bez větru a je to ve vztahu k páření a hnízdění. Jinak jste neměli šanci ho zahlédnout. Tyto jeho projevy končily v dubnu ( také je na to pořekadlo) a pak jste již měli minimální šanci ho zahlédnout. Řešit jeho výskyt ve vztahu k datumu v pořekadlu je přinejmenším dětinskost. Nicméně v pořekadlu je jeho výskyt vztažen ke zpěvu! Čili se dá z toho vyvodit, že byl viděn když zpíval. Nicméně kolik těch skřivanů se u nás v současné době vyskytuje, když je známo že cca 75% zpěvného ptactva vyhynulo ?!!