Gestas

Na co jsou dobrá obrysová světla?

Za dobré viditelnosti se to na denní svícení používat nesmí, za horší viditelnosti to nestačí a v zaparkovaném autě zapnutá světla svítit nenechám, nechci si vytřískat baterku. K čemu jsou samotná obrysová světla?

Odpovědi
Kepler

Obrysová světla jsou určena právě pro parkování na neosvětlených místech. Jejich spotřeba zas není tak velká, aby přes noc vycucla baterku, stačí když svítí jen levá půlka vozu směrem do silnice. Kromě toho si myslím, že se dají koupit obrysovky v provedení LED, které žerou 0,prd.

Doplněno: https://www.jplus­z.cz/obrysova-svetla-led-pozicky-led?itemsPerPage=12

mosoj

A čím budeš svítit na zádi automobilu za snížené viditelnosti.

cukrar

K označení obrysu vozidla za snížené viditelnosti.

Edison

Na zaparkovaném autě se nechávají v případě potřeby zapnutá parkovací světla. Je to přecijen něco kapku jiného, než obrysová světla. Některá auta je mají zcela samostatně, některá je mají shodná s obrysovými, ale jinak elektricky zapojená a to tak, že se rozsvítí pouze na straně přivrácené ke středu vozovky, pouze na aute s vypnutým a někdy i jen s vyjmutým klíčkem.

Edison

Upozorňuji na rozdíl mezi obrysovými a parkovacími světly. Mohou být použity stejná svítidfla, leč elektricky jsou zapojena jinak. Parkovací typicky svítěj jen na jedné straně vozu a to na straně přivrácené ke středu vozovky. I jejich aktivace bývá odlišná, typicky ponecháním zapnutých obrysových, zapnutím blinkru na stranu přivrácenou ke středu vozovky a vypnutím klíčku.

cochee

Si myslím, že nemáš pravdu. Parkovací světla jsou starším termínem pro obrysová. Spousta modelů aut tu funkci zapnutí parkovaček jen na jedné straně vůbec nemá a v případě nutnosti použít je při parkování stejně musí zapnout obrysová světla, i když svítí na obou stranách.

Gestas

mosoj: Zapnu potkávací světla, nejsem z těch magorů, co jezdí s denními světly za šera (mj. i proto, že tím moje auto není vybavené).

cochee

Potkávací světla jsou JEN světlomety vepředu. Kdybys byl schopen je rozsvítit samostatně (nejsi, neumožňuje to konstrukce vozu), tak by ti stejně vzadu nesvítilo nic. Vzadu svítíš zadníma obrysovkama a žárovkama osvětlení SPZ jen proto, že je zapneš jakožto obrysovky před potkávačkama. A mimochodem, když ti vyplivne za jízdy levý potkávací světlomet (případně jsi mezulán a nekontroluješ to před jízdou, zda svítí), tak ta malá vpředu vlevo nuzně svítící obrysovka ti může zachránit p**el.

mosoj

Pak nevím proč se ptáš na co jsou!

JájsemRaibek

Mně to přijde, že se spíš ptá na přední, kdy s nima svítit musíš vždy když máš zapnuté potkávací nebo dálková. V tom případě i mě zajímá k čemu tam jsou. Jsou to myslím 5W žárovičky úplně k ničemu.

independent

…aby tam bylo aspoň něco když ti tlumené/dálkove kixn, jak říkal Cochee