Na co chtěla pošťačka občanský průkaz?

Vždy, pokud sem si něco objednával na internetu, tak pošťačka mi to donesla domů, dal sem jí peníze a podepsal převzítí, před pár dny sem znova nakupoval přes internet, donésla to jinší pošťačka a chtěla po mě občanský průkaz, chtěla jej jen na ověření totožnosti, nebo na co? sem povinen jí ho vydat? Mohl bych jí dát jiný průkaz totožnosti?

Nejlepší odpověď
arygnoc

dobírka, doporučený dopis a dopis do vlastních rukou je podle zákona o české poště vázán ověřením totožnosti doručitele.
v tom pošťačka nepochybila.

jediný náhradní (platný) doklad o totožnosti je pas.

pokud chcete zásilku převzat, jste povinen se prokázat platným dokladem totožnosti (OP, pas, jiné ne).

Další odpovědi
chudst

Je-li balik vyhradne „jen do vlastnich rukou“, pak jste ji povinen ho predlozit. Jestli nebyl, pak ho muze prevzit kdokoli v dome. (Netusim, jestli je na to zakon, ale u nas se to tak praktikuje.) At tak ci tak, nevadi mi, kdyz ukazu listonosce obcanku. Hadat se s ni nehodlam.

Michal Kole

Pokud Vás nezná, tak se nedivím, i když když zazvoní na zvolen Novák tak je logické že přijde otevřít Novák nebo Nováková a ne soused z druhé strany baráku.

Nebo byla přepečlivá

Zkuste si přečíst poštovní podmínky, možná tam bude odpověď, jen kdyby byli psané lidsky a ne pro právníky

http://www.ces­kaposta.cz/as­sets/nastroje/zps­.pdf

baghira

Pokud to nebylo do vlastních rukou a pokud to bylo doručeno „do bytu“, tak se OP nevyžaduje.
Na druhou stranu, když už ho chtěla, proč z toho dělat drama? No tak ho ukážu a je vyřízeno.
Kromě OP se uznává i jakýkoliv jiný průkaz, vydaný státním orgánem a opatřený fotografií (pas, řidičák…)