Fun1k

Na co byl metronom ve Stalingradu?

Prý rušil jinak nesnesitelné ticho? (podle jednoho dokumentu, který jsem kdysi viděl)
Doplňuji:
Nebo to bylo v Leningradu?

Nejlepší odpověď
venkovan

Bylo to v Leningradu na ohlašování a odhlašování náletů.
Rychlá frekvence svolávala lidi do krytů. pomalá ohlašovala konec.
No popravdě – mne by asi z toho cvaklo v bedně kdybych měl ten zvuk poslouchat několikrát denně.
Ono to s tou Velkou vlasteneckou válkou není tak jednoduché. V prvním měsících války zmatky, chaos, beznaděj. Ale taky naprosto zuřivý odpor četných sovětských armád. I za cenu zmasakrování celých jednotek. Tento odpor zpomalil postup Hitlera a dal čas aby se zmobilizovaly nové jednotky, a i přesídlily zbrojařské továrny za Ural.
V prvních měsících v některých končinách Ukrajiny, Pobaltských států dokonce Němce vítali jako osvoboditele od Stalina a jeho režimu. Když ale zjistili, že to bylo z bláta do louže, tak i tiváhavější se přidávali k odporu. Vojáci to měli ještě jednodušší. Buď dostal kulku od německého vojáka a nebo od speciálních sovětských jednotek které ze zadu stříleli za vojáky kteří běželi do útoku. Jednoduše – voják měl svoji kulku jistou pokud se zastavil. Pokud běžel dopředu, měl šanci, že přežije. Nicméně tímto dá se říci armádním terorem se povedlo průběh války zvrátit ve prospěch Spojenců.
Hodně těch vojáků nebojovalo za nějakou komunistickou stranu – jak lidem vtloukali po desetiletí a jak si dnes lidi stále říkají, ale za svoji Matičku Rus.
A ani se jim nedivím, že když prošli spálenými vesnicemi, městy,viděli to co se nekdy ani nedá popsat, že potom se na územích ovládaných Němci chovali tak, jak se chovali.

Další odpovědi
mosoj

Tom20 " ¨Velmi ubohá myšlenka. Doporučuji si něco o válce v SSSR přečíst, hlavně o záměrech Hitlera s okupovaným územím !! Těm lidem nic jiného nezbývalo. Buťto smrt od okupanta nebo zemřít na frontě. Na té frontě měli alespoň nějakou naději !!

Tom20 : Myšlenka ubohá, stejně jako ten email od tebe. Naštěstí to spraví jedno kliknutí a je po emailu.

Tom20

A nebylo to náhodou včera v tom dokumentu Velká vlastenecká válka?Já to viděl taky:-))
Jinak to byl obyčejný metronom,který nerušil ticho,ale podle tepů frekvence,lidé věděli,jaká je zuřivost bojů na frontě.Podle mě komunistický způsob psychologického zastrašování lidí,aby se báli a co nejvíce bojovali a až dokonce.Byl to metronom přiložený k mikrofonu napojeného na reproduktory.