annas

Na čem je založeno fungování kopírky?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Kopírka v podstatě funguje na velmi jednoduchém a všeobecně známém principu přitahování opačných nábojů. Na speciální vrstvě válce vytvoříme „nabitý“ obraz toho, co chceme kopírovat. Tato nabitá místa přitáhnou opačně nabité případně i neutrální částice toneru a na válci se vytvoří tmavý obraz kopírovaného materiálu. Ten se opět pomocí stejného principu otiskne na papír, kde se posléze pomocí tepla zažehlí.

Zdroj: http://projek­tysipvz.gytool­.cz/ProjektySIP­VZ/Default.as­px?uid=246

Další odpovědi
vagra

Je to složité zařízení, ale jeho skutečným srdcem je válec s vrstvou fotovodivého materiálu. Ten má zajímavou vlastnost: když na něj posvítíme, vede elektrický proud, zatímco ve tmě je to dobrý izolant.

Povrch otáčejícího se válce se před kopírováním ve tmě celý nabije statickou elektřinou – pokud by se v té chvíli dostal do styku s tonerem, tedy oním černým nebo barevným práškem, kterým se občas v kanceláři každý umaže, částečky toneru by se na něj rovnoměrně přilepily, stejně jako se prach chytá na statickou elektřinou nabitou silonovou blůzku. Válec se ale nejdřív osvítí paprsky, které se odrazily od originálu, který kopírujeme. Na osvětlených místech válce se zvýší elektrická vodivost, statická elektřina se vybije, a částice toneru se tam proto nepřichytí. Na válci tak vznikne přesná kopie originálu, která se poté přenese na papír a zafixuje teplem. Podobně fungují i laserové tiskárny.

Zdroj: http://www.vy­ber.cz/otazni­ky/?odpoved=285