Na Amnestii

CHtěl bych se zeptat, muj brat je ve výkonu trestu za lehčí krádeže a to: v hodnotě 200kč, a další v hodnotě 700kč. Pak jezdil m.v. bez řidického O. a to asi dvakrát.Pak porušil podmínku a šel sedět.Podmínka byla 2 roky a sedm měsícu.Takžě dohromady dostal 3,5 roku.Mohl by se dostat domu?

Odpovědi
standa

Mohl, ale až si odsedí celý trest !

Ty drobné krádeže (pokud se jednalo pouze o § 247/1.e) mu budou překvalifikovány na přestupek a původní trest bude lehce snížen.

Ale v rámci přestupkového řízení bratr ´vyfasuje´ nový finanční trest.

Horší je to s těmi následnými trestnými činy, kde mu sice trestný čin „řízení bez ŘP“ (§ 180d) překvalifikují rovněž na přestupek, ale i v tomto případě mu hrozí tvrdé finanční sankce + nepochybně i zákaz řízení, i když ´jen´ podle přestupkového zákona.

Co je, ale úplně nejhorší je skutečnost, že bratrovi zůstane nezměněn trestný čin „maření výkonu úředního rozhodnutí“.

Souhrnné tresty budou lehce upraveny, podmínka bude nejspíš o pár měsíců snížena, ale na druho stranu nastoupí docela tvrdé finanční postihy.

Během ledna by bratr měl od soudu dostat dopis s detailním popisem toho co jsem psal (odhadoval) výše .