tonda-72

Mzda za odpracované hodiny

Dobry den, odpracoval jsem 220hod.ale zamestnavatel mi zaplatil jen 150 hod. Když jsem se zeptal proč řekla mi účetní,že mi je pokrátil vedoucí a to i sobotu. Ten se mnou o tom nechce diskutovat.Má na to právo a na koho se mám obrátit. Děkuji Tonda
Doplňuji:
inspektorad je úrad prace? f. mame v praze ale pobočku s vedoucím pro Brno v Brně. Tak kde si mám stěžovat? Díky

Nejlepší odpověď
anonym

Jediná má rada je,kontaktovat inspektorát práce v místě působnosti zaměstavatele.

Něco tom říká následující : Snížení mzdy

Mzda stanovená smlouvou

Pokud máte mzdu stanovenou přímo v pracovní smluvě, případně platovým výměrem, který tvoří dodatek ke smlouvě (a je tedy podepsán jak Vámi, tak zaměstnavatelem), nemůže zaměstnavatel jednostraně bez oboustranně podepsaného dodatku mzdu snižit.

Pokud k tomu dojde připravte si podklady – zejména výplatní pásku a pracovní smlouvu s vyměřenou výší platu (případně pásku z minulosti, kdy byla vyšší mzda vyplácena) a kontaktujte oblastní Inspektorát práce. Ten má mimo jiné ve své agendě: kontrolu povinnosti v pracovněprávních vztazích včetně právních předpisů o odměňování zaměstnanců, náhradě mzdy nebo platu ..

Mzda stanovená v mzdovém předpisu

Jestliže je výše mzdy upravena v mzdovém předpisu, může jí zaměstnavatel jednostranně snížit.

Prémie a osobní ohodnocení

Zaměstnavatel může zpravidla odepřít nenárokové složky mzdy jako jsou prémie (záleži na tom jak je upraveno ve smlouvě a směrnicích).

Drape,proč toho hocha(muže) odrazuješ od jeho práva,tím,že píšeš tak,jak píšeš? Nemysli si,že inspektorát na takové zaměstnavatele nemá „bič“ !

Další odpovědi
Drap

Právo a stěžovat si je jedna věc, realita dneška však druhá. Samozřejmě můžete si stěžovat, popřípadě jít až k soudu. Soud by jste asi vyhrál, ale konečný efekt bývá opačný než by jsme chtěli

fablen

pokud si budete na inspektorátu stěžovat, okopírujte si docházku (je-li to možné), aby jste mohl dokázat, kolik hodin jste skutečně byl v práci

Michal Kole

Jen poznámka: To že byl zaměstnanec v práci neznamená, že skutečně práci vykonával.

U nás na škole učitelé, kterým nevyšla dovolená na celé prázdniny (vybrali si ji v roce třeba na nemoc) tak museli chodit do školy, seděli v kabinetě a dloubali se nudou v nose.

baghira

Prvořadá otázka je, jak je postavená smlouva. Jestli jsi placený za hodiny nebo jinak.