kudy

MZDA PRO ZTP

Dobrý den chtěl bych se optat jsem v PID a jsem zaměstnán u BS jako strážný má nárok zaměstnavatel na finanční podporu od státu že mne zaměstnává poněvač tvrdí že semu nevyplatím a platí mi jen 44kč čistého na hodinu bez nároku na veškeré příplatky a dovolenou děkuji moc za odpověd.Roman

Nejlepší odpověď
Michal Kole

nejsem právník, ale myslím, že zaměstnavatel právo má, protože jistě nějaké zdravotní postižení máte, když máte plný důchod.

Poznámka: Dnes už neexistuje pojem plný a částečný invalidní důchod, ale invalidita je rozdělena do stupňů I, II, III.

Zaměstnavatel by měl s získáním peněz pro Vás dost administrativy a možná by mu přišla nějaká kontrola a asi nemá vše v pořádku, že se bojí si o ni pro Vás zažádat.

Na příplatky máte zákonné právo např. v noci a o víkendu je to 10 % hodinové mzdy. O státní svátek dokonce 25%.

Existují bezplatné právní poradny, kde Vám pomohou s nějakým dopisem zaměstnavateli, kde bude, že se obrátíte na soud, pokud Vám nebude platit.

Co jsem četl tak většinou zaměstnanci soud vyhrávají, ale stojí je to čas a často i trochu peněz, ale mezi tím jím zaměstnavatel dělá naschváli.

Další odpovědi
Deli

Dobrý večer,
minimální hodinová mzda pro r. 2011 je pro zaměstnance odměňované hodinovou mzdou (platem) 48,10 Kč / hod. Samozřejmě hrubého.

Zaměstnavateli se vyplatíte, jednak musí zaměstnávat nějaké procento lidí v ID, jednak na Vás má ještě slevy.

Záleží na typu smlouvy, který máte, tam bude napsáno i odměňování. Že nemáte nárok na příplatky (za noc a svátky apod.) mi přijde přinejmenším zvláštní, muselo by to být uvedeno ve smlouvě. Pokud jste ale zaměstnán na HPP, měl by jste každopádně mít nárok na řádnou dovolenou.

Jinak – nevím, kolik se běžně odměňuje u bezpečnostních služeb, ale zkuste se poptat kolegů, přijde mi to hodně málo.
Vezměte smlouvu sebou na Okresní správu soc.zabezpečení a požádejte tam o konzultaci Vašich problémů, jistě je to bude zajímat.

arygnoc

Bez ohledu na váš zdravotní stav záleží na smlouvě, kolik dostanete hrubého (výška mzdy – kolik na vás dostává zaměstnavatel od státu, je JEHO věc, ne vaše), příplatky vám NÁLEŽÍ dle ZP.

spíš mne zaráží, jak to, že jako PID pracujete u bezpečnostní služby jako strážný.