dgfdgf

Mýtickej Přemysl Oráč vládl sám, nebo společně s Libuší?

Doplnění: Na začátku se píše, že se Libuše rozhodla přenechat svou vládu muži. Uprostřed se píše, že to bylo znamením pro jedinýho vládce a na konci, že spolu s Libuší započal vládnout. To je právě to.

Nejlepší odpověď
marci1

Legenda zní následovně:
Kněžna Libuše, aby upokojila svůj lid, rozhodla se přenechat svou vládu muži, a to takovému, kterého pojme za muže. Vyslala tedy posly, aby přivedli Přemysla Oráče, pána svého budoucího, cestu prý jim ukáže její bílý kůň. A tak se stalo, že posly bělouš dovedl až ke stadickým polím. Tam se posli zeptali malého chlapce, je-li toto kraj Stadiců a ví-li, kde se Přemysl nachází. Ten na statného, silného muže ukázal. Přišli tedy posli za Přemyslem a předali mu Libušin vzkaz, aby nechal orání a vydal se s nimi zpět vládnout lidu. Přemysl odstrojil své volky a řekl, ať se vrátí, odkud přišli. Ti bez dalšího pobízení utekli z pole a pod dědinou vkročili do velké skály, která se jim otevřela a hned zase zavřela. Dnes se nazývá Volskou skálou. Poté zapíchl svou otku do země a z ní vyrašily tři odnože. Dvě okamžitě uschly, třetí však zůstala. To bylo znamením pro jediného vládce, který vzejde z Přemyslova rodu.
Přemysl se nyní otočil k poslům a vedl takovouto řeč: „Protože jste mne z práce vyrušili, a já tak nemohl své pole doorat, bude se země často s hladem potýkat. Před odjezdem však usedněme ke společnému jídlu.“ otočil svůj pluh, chléb na něj položil a pokračoval: „Železný pluh budiž znamením, že náš rod budoucí bude silný a železný ve své vládě. Na Hrad vezměme s sebou mé lýkové střevíce, aby bylo vždy jasné, že dynastie naše pochází z prostého rodu, že si jsou tedy všichni rovni, a není správné druhé utiskovati. Poté si oblékl knížecí roucho, vsedl na bělouše a vydali se zpět k Vyšehradu, kde spolu s Libuší započal vládnout a dal zemi pořádek. 🙂
Původně vládla kněžna Libuše, poté spolu se svým manželem Přemyslem Oráčem.
https://skola­.velkesvatono­vice.cz/archiv/2019-20/rocniky/do­maci%20pripra­va/vl%20stare%20po­vesti.pdf

Zdroj: https://www.reh­lovice.cz/sou­casnost-a-historie-stadice/d-1012

Další odpovědi
led

zjednodušene…
V čase vládnutia Krokovej dcéry Libuše susední vládcovia chceli získať jej zem do svojej moci. Ako bývalo zvykom, kde nestačia krásne slová, nastúpia zbrane. Libuša, ktorá nebola bojovníčka, hľadala spôsob ako zem uchrániť. Rozhodla sa dať vládu do rúk mužovi, ale medzi vladykami a zemanmi nenašla vhodného kandidáta na veliteľa. Preto sa rozhodla zverejniť svoj tajný ľúbostný vzťah s mladým zemanom Přemyslom božským spôsobom. Jej kôň, ktorý ju nosil na ľúbostné schôdzky sa stal „božím sprievodcom“ a podľa božej vôle (rozumej Libušinej) pred kým zastane, ten bude kniežaťom. Tak sa aj stalo. Přemysl sa stal vodcom zjednotených síl českých rodov a postavil sa proti votrelcom. A ďalej to už snáď poznáte… na konci boli kľúče a dnes České země opäť majú na stolci Zemana.

JežíšKristus

„Protože jste mne z práce vyrušili, a já tak nemohl své pole doorat, bude se země často s hladem potýkat“

No týpek asi zrovna vyštudovanej ekonom nebyl, zdá se mi 😂😂😂

Rokio

JežíšKristus: 🙂