Kepler

Myslíte, že výroba elektřiny ze zemního plynu je lepším řešením než jaderné elektrárny?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/495701-nemecky-ministr-hospodarstvi-nechceme-levnou-jadernou-elektrinu-od-sousedu.html

Němci utlumují jádro i uhlí, nechtějí dovoz elektřiny z jádra. Zemní plyn je ze 3/4 tvořen uhlíkem, takže jeho spalováním emise CO2 zůstávají. V čem je tedy smysl? Obnovitelné zdroje se nikdy nestanou rozhodujícím zdrojem v zemích, které nemají tak velkou možnost využití vodní energie. Jistě, staly se dvě velké katastrofy jaderných elektráren, ale za to mohl lidský šlendrián, kterému lze předejít.

Nejlepší odpověď
Rokio

Myslím si, že jaderná energie je nejlepší řešení v zemích, kde nelze využít obnovitelné zdroje jako hlavní zdroj elektřiny. Důležité je, aby v atomové elektrárně byl školený personál. Pokud jde o radioaktivní odpad, tak ten se schová pod zem.

Odpověď na danou otázku je NE.

Další odpovědi
Drap

Nemyslím, jádro je lepší

led

Každý zdroj má svoje plusy a mínusy.Aj na životné prostredie. A zásoby zdrojov tiež nie sú nevyčerpateľné. V súčasnosti sa správame ako roľník, ktorý na poli stále pestuje je jeden druh obilia, alebo zeleniny. Nie ako ten, ktorý v určitých časových intervaloch plodiny strieda.
Celá táto aféra je o peniazoch, nie o životnom prostredí, aj keď oficiálne sa tak tvrdí.
Dodatok:
Chlieb a hry… zakryjú našu túžbu ovládnuť svet… Nespokojných priškrtíme a poslušným uvoľníme. Ktože už pred stáročiami hlásal túto „múdrosť mocných“? A pomocou „ventilu“ od zásob strategických surovín možno ovládať národy.

ivzez

Já jadernou energii považuji za hrozný hazard.
Nemám na mysli katastrofy elektráren, k těm moc nedochází.
Vadí mi jaderný odpad, který stále ještě neumíme zpracovat.

Ukládání pod zem nepovažuji za dostatečné. Ukládání jaderného odpadu
a „předávání černého Petra“ dalším generacím je podle mne neomluvitelné.

Tím nepropaguji elektřinu z uhlí, zemního plynu, slunce ani větru.
Neznám dobré řešení.

@Rokio: Víš např., že v oblastech, kde se jaderný odpad „schovává pod zem“, je několikanásobně vyšší úmrtnost malých dětí (do ± dvou let věku) na rakovinu?

hapiky

Proč se tahat o plyn nebo jádro, když už jsou na obzoru mnohem efektivnější způsoby získávání energie(vodík, anihilace apod.)

Kepler

hapiky: dal jsem bod, ale nesouhlasím. Nevím, co myslíš tím vodíkem (palivové články, jaderná fúze?). Vodík se musí nákladně vyrobit a jsou problémy s jeho skladováním. Jaderná fůze je zatím v nedohlednu a anihilace to je jen sci-fi. Zatím se podařilo na zlomek vteřiny vyrobit jen pár atomů antihmoty a to jen v obrovských urychlovačích.

Kepler

Tak mě ještě napadlo, jestli za zaváděním plynových elektráren ve skutečnosti nestojí čistě ekonomické a strategické zájmy. Nevím sice, jaká je cena elekřiny z jádra, uhlí nebo plynu. Ale investičně i provozně určitě vychází plynová elektrárna podstatně levněji Odpadají problémy s těžbou i odpady. Žádné odlučování popílku, odsiřování ani nákladná likvidace vyhořelého jaderného paliva. Plynový kotel je jednoduchost sama. Strategicky: zásoby zemního plynu jsou obrovské.

hapiky

Plynovod má kohout, který je umístěný na cizím území.