Avatar uživatele
Kepler

Myslíte, že výroba elektřiny ze zemního plynu je lepším řešením než jaderné elektrárny?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/495701-nemecky-ministr-hospodarstvi-nechceme-levnou-jadernou-elektrinu-od-sousedu.html

Němci utlumují jádro i uhlí, nechtějí dovoz elektřiny z jádra. Zemní plyn je ze 3/4 tvořen uhlíkem, takže jeho spalováním emise CO2 zůstávají. V čem je tedy smysl? Obnovitelné zdroje se nikdy nestanou rozhodujícím zdrojem v zemích, které nemají tak velkou možnost využití vodní energie. Jistě, staly se dvě velké katastrofy jaderných elektráren, ale za to mohl lidský šlendrián, kterému lze předejít.

Upravil/a: annas

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? hapiky, EKSOT123 před 1886 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Rokio

Myslím si, že jaderná energie je nejlepší řešení v zemích, kde nelze využít obnovitelné zdroje jako hlavní zdroj elektřiny. Důležité je, aby v atomové elektrárně byl školený personál. Pokud jde o radioaktivní odpad, tak ten se schová pod zem.

Odpověď na danou otázku je NE.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Nemyslím, jádro je lepší

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Každý zdroj má svoje plusy a mínusy.Aj na životné prostredie. A zásoby zdrojov tiež nie sú nevyčerpateľné. V súčasnosti sa správame ako roľník, ktorý na poli stále pestuje je jeden druh obilia, alebo zeleniny. Nie ako ten, ktorý v určitých časových intervaloch plodiny strieda.
Celá táto aféra je o peniazoch, nie o životnom prostredí, aj keď oficiálne sa tak tvrdí.
Dodatok:
Chlieb a hry… zakryjú našu túžbu ovládnuť svet… Nespokojných priškrtíme a poslušným uvoľníme. Ktože už pred stáročiami hlásal túto „múdrosť mocných“? A pomocou „ventilu“ od zásob strategických surovín možno ovládať národy.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Já jadernou energii považuji za hrozný hazard.
Nemám na mysli katastrofy elektráren, k těm moc nedochází.
Vadí mi jaderný odpad, který stále ještě neumíme zpracovat.

Ukládání pod zem nepovažuji za dostatečné. Ukládání jaderného odpadu
a „předávání černého Petra“ dalším generacím je podle mne neomluvitelné.

Tím nepropaguji elektřinu z uhlí, zemního plynu, slunce ani větru.
Neznám dobré řešení.

@Rokio: Víš např., že v oblastech, kde se jaderný odpad „schovává pod zem“, je několikanásobně vyšší úmrtnost malých dětí (do ± dvou let věku) na rakovinu?

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Proč se tahat o plyn nebo jádro, když už jsou na obzoru mnohem efektivnější způsoby získávání energie(vodík, anihilace apod.)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

hapiky: dal jsem bod, ale nesouhlasím. Nevím, co myslíš tím vodíkem (palivové články, jaderná fúze?). Vodík se musí nákladně vyrobit a jsou problémy s jeho skladováním. Jaderná fůze je zatím v nedohlednu a anihilace to je jen sci-fi. Zatím se podařilo na zlomek vteřiny vyrobit jen pár atomů antihmoty a to jen v obrovských urychlovačích.

před 1886 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak mě ještě napadlo, jestli za zaváděním plynových elektráren ve skutečnosti nestojí čistě ekonomické a strategické zájmy. Nevím sice, jaká je cena elekřiny z jádra, uhlí nebo plynu. Ale investičně i provozně určitě vychází plynová elektrárna podstatně levněji Odpadají problémy s těžbou i odpady. Žádné odlučování popílku, odsiřování ani nákladná likvidace vyhořelého jaderného paliva. Plynový kotel je jednoduchost sama. Strategicky: zásoby zemního plynu jsou obrovské.

před 1886 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Plynovod má kohout, který je umístěný na cizím území.

před 1886 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek