Mravenec

Myslíte, že výchovné odstrčení šestkrát trestaného agresivního recidivisty je pochybení policisty?

Záznam, o kterém lze spekulovat, že je účelově manipulativní – protože nezobrazuje jednání recidivisty před odstrčením policistou, navíc zcela záhadně natočen tak, jako by předpokládal nějakou akci, strhl v médiích mnoho pozornosti.

Myslíte, že si šestkrát trestaný agresivní recidivista něco vezme ze slovních domluv a pouček, nebo bylo odstrkávání výchovné a na místě?

https://www.id­nes.cz/praha/zpra­vy/policie-zakrok-horni-pocernice-zdrogovany-muz-video.A220802_141­040_praha-zpravy_baky

Nejlepší odpověď
Filip84

Já nevím, v čem má být ten záznam manipulativní.

Ano, zájmová osoba, buďto psychicky nemocná, nebo pod vlivem nějakých látek (zjevně) přijde k OOP, tam něco vyřvává, a asi zvoní na zvonek (je to pravděpodobné, nicméně tak detailní video není).

Tedy: agresivita, více méně, slovní.

Vyjde ven policista, bez výstrahy, bez poučení, osobu srazí na zem a říká ji „ty tady na mně budeš řvát?“, no a co se pak děje, to je, myslím, vidět dostatečně.

O čem na tom chceš diskutovat?

Pokud nejde o nějaké nebezpečí z prodlení, jako je bezprostřední ohrožení života, bezprostřední hrozba újmy na zdraví, či vysoké škody na majetku, tak má zákrok probíhat tak, že je pachatel vyzván, aby svého protiprávního jednání zanechal jménem zákona, pak je poučen, že pokud toho nezanechá, budou proti němu použity DP, a znovu vyzván, a jestliže ve svém protiprávním jednání dále pokračuje, policista provede zákrok, a to tak, aby dopad na život a zdraví pachatele byl co možná nejmenší, ale zároveň tak, aby zákrok byl účinný a vedl k požadovanému účinku, tj. k zabránění činci v dalším konání protiprávní činnosti.

Tady o žádný zákrok nešlo. Kožená hlava vyšla ven a smažku napadla. A to, že to byla smažka, a tak kožená hlava bengo, na faktu nic nemění: napadla.

No, tak kožená hlava dostane sankci za to, že smažku napadla, a za to, že smažku napadla v mundůru a ve službě přijde, lidově řečeno, o odznak. A smažka, byla-li příčetná, tak by měla skončit před správním orgánem za přestupek proti občanskému soužití. Ale ona příčetná nebyla, že.

Já lidsky, samozřejmě, chápu, že musí být velmi frustrující realisovat takové váguse, protože jakékoli sankci za přestupek se vysmějí: kde nic není, není co brát.

Všude v nerozvojovém světě, krom nás a Slovenska (i v Polsku), to funguje tak, že když vágus dělá bordel, skončí před soudcem / správním orgánem, a ten mu dá pokutu. Když vágus pokutu ve lhůtě nezaplatí (což nezaplatí, nemá z čeho), tak mu soudce / správní orgán přemění pokutu v trest odnětí svobody, tak cca na 5 – 30 dnů. To je trest, jak noha, protože on o tom neví, jednoho nekrásného dne ho policajti sbalí na ulici a odvezou do věznice. Tam mu seberou, pokud ho u sebe má, chlast, a protože on nemá peníze, tak je po celou tu dobu i bez tabáku. Oni jsou institucionali­sovaní, takže v normální věznici nekušní, nedělají vlny a makají, takže se dostanou alespoň k tabáku. Tady žádná práce není, takže: žádný tabák. A ono být i pět dnů bez tabáku je pro ně očistec. A, proto, si příště dají pozor. U nás na ně není metr, ale to neznamená, že kožená hlava může brát právo do svých rukou.

Další odpovědi
ten který je

Všeobecně se jedná o celkový úpadek společnosti.Je něčí snaha očernit policistu a recidivistovi nasadit korunu oběti policejní zvůle.Něco podobného probíhá nyní v USA,ale v mnohem větším měřítku.Poražení jsou běžní pracující bezúhonní občané.

Kazatel

Dostal takovou, že druhou chytil málem o zem a moc nescházelo k úrazu spodiny lebeční a celkové ztrátě vědomí, či něčemu horšímu. Byl-li odvezen na psychiatrii, svědčí to o tom, že nebyl patrně zdráv ani duševně.

A teď si odpověz, bez ohledu na to, zda-li byl čo nebyl dříve za něco odsouzen, chceš aby nám tady takto úřední osoby masakrovaly nemocné?

I když chápu, že udržet nervy na uzdě musí být mnohdy náročné, ale od toho jsou oni (policisté) na svém místě, aby to zvládli. Představ si, že by takhle napadli třeba tvé dítě.

Děs je, že i kdyby se dotyčný mohl bránit takové přesile, tak ze zákona nesmí, tudíž vám obecně nezbývá než se nechat zmlátit a pak věřit v nějakou spravedlnost.

zjentek

„Myslíte, že si šestkrát trestaný agresivní recidivista něco vezme ze slovních domluv a pouček, nebo bylo odstrkávání výchovné a na místě?“
To se ptáš na jedno a totéž, ne? (;

Takovéto chování teď bude ve společnosti na veřejnosti čím dál tím častější.

Tedy alespoň dotud, dokud Fiala nezmění intonaci. Lidé KONEČNĚ pochopí, co znamená a kam je vede intelekt 🤷‍♂️

Filip84

ten který je: Až tak jednoduché to zase není.

Oproti všelidové představě policie není na světě od toho, aby někoho trestala, a proto je, z povahy věci, nevhodné, aby např. policisté projednávali přestupky, jako na Slovensku, a vlastně i o čemkoli rozhodovali, jako třeba u nás cizinecká policie. Policie je ozbrojený sbor, který je určený k vymáhání platného práva, a pokud je to potřeba, i silou, tedy, k udržování vnitřního pořádku a bezpečnosti ve státu.

Od trestání není ani prokuratura, nebo státní zastupitelství. Prokurátor republiky je od toho, aby v řízení před soudy zastupoval zájem republiky, tj., veřejný zájem (jako byl prokurátor Koruny, který před soudy zastupoval zájmy Koruny).

Od trestání je soud, ten jediný má právo rozhodovat o vině a trestu a ukládat sankce, vymáhat jejich dodržování a dohlížet na jejich zákonnost.

Čím více funguje právní stát, tím více je tato dělba moci dodržována. Čím více je tato dělba moci dodržována, vymáhána a kontrolována, tím nižší je risiko svévole. Není to, samozřejmě, dokonalé, ale protože právo je s námi tisíce let, je to jeden z oborů, u kterého nenastane žádné novum, všecko už bylo vyzkoumáno a postačí se toho držet. A znát mantinely práva a neočekávat od práva něco, co není schopno zajistit.

S policií, nebo přesněji Law Enforcement v U. S., je to poněkud složitější, než se laicky, a na prvý pohled, může jevit.

Pomineme-li federální a státní policejní složky, jako je USMS, nebo FBI, tak policejní sbory zřizuje buďto město (LAPD, NYPD…), nebo je vykonává tzv. úřad Sheriffa. Městské policejní sbory jsou dosti zpolitisované, no a Sheriff, až na zákonné výjimky, je volený, takže leze voličům do zadnice.

Do toho U. S. nemají sociální stát Není to tam zase tak, že by člověku vůbec nikdo nepomohl, pokud nemá peníze, ale ten systém je nesystematický, fragmentovaný, zpolitisovaný, byrokratický a zkorumpovaný, důsledkem čehož jsou gangy. Gangy jsou v U. S. v každém státu, někde je jich více, někde méně, někde jsou silnější, někde slabší, ale jsou všude. Mezi gangy a policií tak probíhá, jakási, nevyhlášená válka.

To je velmi podstatné, protože tomu pak odpovídá i policejní taktika, zákroky a vybavení. Na YouTube jsem, svého času, viděl relativně rutinní policejní kontrolu náctiletých kluků na motorce v nejmenované jihoamerické zemi. Ti kluci byli policisty donuceni vypnout motorkám motor, dát si ruce nad hlavu, sestoupit z motorek, dát si ruce za hlavu, dojít, pomalu, na chodník, ta si lehnout na ten chodník tváří k zemi, no a při tom na ně celou dobu jeden policista mířil samopalem, druhý je pořádně prohmatal, a až potom mohli stát. V tom videu, i v popisu k němu, to jeden z kontrolovaných vysvětluje, že to je tam rutinní policejní postup, který vychází z toho, že oni opravdu nevědí, koho zastaví, no a pokud zastaví po zuby ozbrojeného člena gangu, tak by se jim jiný postup mohl sakra vymstít.

Do toho máme statistiky: policejní sbory v U. S. zastřelí, za rok, nejvíc lidí na světě, přičemž značná část těchto lidí jsou barevní, zejména černoši a latinos. Taky počet zákroků proti barevným je řadově vyšší. Jistě, samozřejmě, mohli bychom namítnout, že je to tím, že mezi barevnými je obecně vyšší kriminalita. To je pravda, ale my dokážeme vcelku přesně ustanovit, o kolik procent je ta kriminalita vyšší, a počet zastřelených a zákroků se zbraní atp., je mnohem vyšší, než o kolik je vyšší kriminalita těchto ethnických skupin.

Když si k tomu ještě přidáš to, že v U. S. opravdu funguje zastupitelský systém demokracie, tak do něj ale patří nihilismus a lhostejnost: ti politici, kteří jsou zvolení, tak je tihle barevní, většinou, nevolili, a ani je volit nebudou, proto je nezajímají.

Jedna a jedna jsou dva: policisté jsou frustrováni, protože jejich práce nese značné risiko (zejména skrze ty gangy), teďka gang se o členy stará, takže oni někoho seberou a advokát ho z toho vyseká, nebo ho sice odsoudí na 3×120 let, ale policistovu manželku pak trefí, takhle z večera, zbloudilá kulka, no a to se projeví na jejich práci. A jak je ta jejich taktika, obecně, agresivní a invasivní, tak asi není potřeba vysvětlovat, že k tragédii není daleko.

Lidi policejní práce nezajímá, vůbec jí nerozumí. Všelidové představy o policejní práci jsou naivní, nereálné a velmi, velmi laické, a je dokonale jedno, jestli je to u nás, nebo v U. S. Dokonale jedno.

Když se pak dostane do mediálního prostoru spouštěč, jako byla třeba causa George Perry Floyda Jr., není se čemu divit, že se dělo, co se dělo.

To ale nic nemění na tom, že policista, který proti Floydovi zasahova (Derek Chauvin) byl vrah, a taky ano, soud to deklaroval a poslal ho na 22.5 roků do věznice. Stejně tak to nic nemění na tom, že tady tento policista, který napadl toho váguse, ho napadl, a že mu za to náleží trest podle práva. Není to samospasné, není to dokonalé, ale právo víc neumí: je malicherné, slepé a kogentní.

Pokud bychom resignovali a řekli: dobře mu tak, neměl policajty srát, jen ať mu dají!, tak se nám z orgánu pro vymáhání práva stane orgán s bezbřehou mocí, která se obrátí i proti nám. Vždycky tomu tak bylo, a je dokonale nepodstatné, jestli to byl Výbor pro veřejné blaho, ustavený Národním konventem 17. germinalu I (sobota 6. dubna 1793), Geheime Staatspolizei ve Velkoněmecké říší, nebo třeba, jednou, Policie České republiky. Dokonale nepodstatné.

Máme-li ubránit onu pomyslnou tenkou modrou linii, a taky nějaký smysl pro fair play, tak toho policistu musíme potrestat podle práva. Je to fair: když je tak blbý, že mu nedojde, že žijeme v době placatých přístrojů, a proto cokoli, co na veřejnosti řekne, nebo udělá, může být a bude použito proti němu, tak má být poctivý a hrát podle pravidel. Kdyby byl chytrý, tak ho tam zpacifikuje podle práva (ví jak, na tohle jsou dneska policajti sakra dobře školení, nic složitého na tom není), a pak dotyčnému „pomůže vstát“ ze schodů, na které tento třikrát upadl, když ho vedl na podání vysvětlení, kdy v místě kamery nebyly.

Je to podobné, jako cca před deseti lety se napil jeden známý, otravoval ženské na nádraží, přijeli kluci z OOP, já tam náhodou byl, a opravdu se s ním moc nešlo domluvit, ale slíbil, že už bude hodný a půjde domů, a já jim slíbil, že ho pohlídám, aby domů šel, a když by se něco dělo, dám jim vědět. Neposlechl, vandroval do dalších lidí, to se mu ještě dalo domluvit, ale pak začal bouchat do telefonní budky (ještě byly), tak jsem jim zavolal. Dojeli, on se jim snažil utéct, tak ho povalili na trávu, dostal klepeta za záda a odvezli ho.

Za pár dnů jsme se viděli, tak jsem se o tom bavili, on si to moc nepamatoval, tak jsem mu říkal, co vyváděl, on se, chudák, styděl, no a popisoval mi, jak ho vezli na záchytku, tak že ten policajt, co s ním seděl vzadu, mu dal facku, protože byl na něj sprostý. Mu říkám: máš tu facku natočenou na telefonu? Říká: nemám, jak jsem mohl … Říkám: to je absolutně nepodstatné: máš, nebo nemáš? No, nemám. A máš tam na to dva nezávislé svědky, co to viděli a dosvědčí ti to? Říká: nemám, jak jsem mohl asi… Říkám: ale to není relevantní: máš, nebo nemáš? No nemám. Máš lékařskou zprávu, modřinu, nahlásil jsi to lékařům na příjmu na záchytce? No nemám, já jsem … Já říkám: ale to není relevantní, co nebo proč to nemáš, relevantní je: nemáš. Tak když to nemáš natočené, nemáš svědky a nemáš lékařskou zprávu, tak jsi žádnou facku nedostal, to se ti jenom něco zdálo a žádnou facku jsi v autě nedostal. On nebyl nějak bystrý, měl i nějak pomocnou školu a pomocný učňák, ale tohle mu, relativně rychle, došlo.

Můj bratranec byl jako puboš tak nějak jako problematický, A na Štědrý večer se rozhodl, že pojede, z Drahotuš, obec Hranice, okres Přerov, do Přerova, obec Přerov, okres Přerov, na kole, v noci, bez světel, a po té Interstate, co tam vede. Nikdo o tom nevěděl, tak jel.

On měl, totiž, v dětském domově v Přerově kamaráda, a tak ho jel navštívit. Ano, jistě, ale v dětském domově návštěvy kolem půlnoci, na Štědrý den, nejsou poněkud možné, což věděl, takže tam nějak přelezl plot. Všiml si ho hlídač, a ten se s ním prát nebude: zavolal na něj policajty. Policajti dojeli akorát v okamžiku, kdy lezl po mřížích za ním do patra na pokoj. Sundali ho, posadili do SDP, dovezli na OOP, tam dostal facku, že se mu hlava protočila, protože je vytáhl, na Štědrý večer, z tepla, a od televise, pak dostal čaj, v klidu si s ním ten policajt, co ho profackoval, promluvil, dovezli ho domů, nic nikde nehlásili, Ty, a ono to pomohlo, on se vážně srovnal! Já nevím, o čem si tam s ním asi dvě hodiny ten starý policajt povídal, ale pomohlo to.

Vždycky, v každé době, se něco podobného dělo, a svým způsobem je to i v pořádku, protože právo umí být někdy zbytečně kruté, nebo jenom neúčinné, ona právní praxe se od theorie liší. Nicméně, aby takové dobrodiní bylo dobrodiním, tak ho musí konat Pan Policista, s dvěma velkými P, který ví, co si může, a co nemůže, dovolit, a co zabere a co je přes čáru.

Tady tohle bylo přes čáru, a pokud to někdo nevidí, s tím nic neudělám.