Kepler

Myslíte, že supervulkán v Yellowstone dá Zemi poslední knock-out za 10 let?

Takhle si to myslí někteří vědci. Zatím jsme zažili jen takové menší boxerské pecky: narušená ozónová vrstva, globální oteplování, znečištění oceánů a atmosféry, dvě světové války, různé epidemie a pandemie…

https://pixaba­y.com/photos/vol­cano-explosion-nature-eruption-2604799/

Nejlepší odpověď
zjentek

Pro Zemi by v důsledku mohlo jít o v celku příznivou příhodu, pro člověka už moc ne.. (;

Další odpovědi
da ny

Pro tamní zemi možná v budoucnu ano. Pro Zemi ne.

Vojta24

Nepodceňoval bych schopnost člověka přežít. Supervulkán by byla velká rána a lidstvo by mohlo přijít o celý kontinent, ale ani tak to není nic co by dokázalo zasadit skutečně definitivní knock-out. Globální ochlazení třeba i na úroveň –50 stupnu celsia po několik let, není nic, čemu bychom nedokázali s relativně snadno dostupnou technologií čelit https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/rusko-moskva-jakutsko-pocasi.A180117_111­657_zahranicni_a­ha , lidstvo by se muselo přesunout do teplejších podnebných pásů samozřejmě. Ale vem si, že i hra FROSTPUNK https://www.y­outube.com/wat­ch?v=1ZTJ7Bd2Kps , která simuluje přesně takovýto scénář, musela být zasazena do 19 století a stavu tehdejších technologií, aby to vůbec byla nějaká výzva 🙂 – ne nechci to bagatelizovat, samozřejmě, že by to byla výzva i dnes, ale dokázali bychom si s ní poradit a přežít.

mosoj

Zapomínáš na super erupci na Slunci či paprsek kosmického záření( rtg, gama ) z hlubokého vesmíru, Velice reálné přepólování magnetických pólů, jehož součástí je zmizení magnetického pole na určitou dobu, či asteroid z vesmíru. Vypnutí holografického vesmíru kýmsi.

Největší hrozbou je ale člověk sám!

marci1

Pevně doufám, že se tak nestane. 🙂
Musíme doufat, že se sopka v Yellowstonském národním parku neprobudí. Při výbuchu by bylo do ovzduší vymrštěno tisíc kilometrů krychlových popela, který by pokryl téměř celou Ameriku a svět by byl zahalen do vulkanické zimy. Okolí národního parku by bylo zalito rozžhavenou lávou, ovzduší by zamořil sopečný odpad. Popel by pokryl oblast ve vzdálenosti tisíců kilometrů, životní prostředí by bylo zlikvidováno.
Velké množství popela a plynů v atmosféře by zablokovalo sluneční svit, díky čemuž by se celá Země ochladila. Obrovské množství vegetace by úplně zmizelo, nastal by hladomor z nedostatku potravin a chaos kvůli evakuaci obyvatel. ☹
https://techf­ocus.cz/veda-vesmir/1874-supervulkan-v-yellowstonu-pokud-vybuchne-nastane-katastrofa-gigantickych-rozmeru.html

Roman71

Scénář je sice děsivý, ale takhle daleko to nedojde.. toho bych se nebál.

Mc Merkurion

… všechno je možný, ale kdybych si měl připouštět všechny možný katastrofy a neštěstí, co mne mohou potkat, tak si nestačim vyměňovat pemprsky …

Pepa25

Pravděpodobnost je mizivá. Ano, jednou nějaký supervulkách bouchne, ale to bude v budoucnu v řádu tisíců let. Samozřejmě v podstatě v kažném století je objeví nějaká významná erupce, ale nic katastrofálního. Hezky je vidět vztah mezi pravděpodobností a dopadem v tabulce v odkaze.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Index_vulka­nick%C3%A9_ak­tivity

zjentek

Víš, Keplere, stále ne dost dobře chápu, proč člověk tolik lpí na svém vlastním přežití. Fakt mně to neleze do hlavy a když říkám fakt, myslím fakt. Prostě to nechápu. A to jsem navíc přesvědčen, že tomu „člověku“ v jeho slova smyslu nejde ani tak o přežití druhu, jako o přežití své vlastní. To mi rozum nebere. Jako by snad nevěřil na něco vyššího, co nás tady denně pozoruje a lítají si tam a zpátky, aby se dobře bavili nad tím naším cvrkotem v mraveništi. Snad nejde o zábavu a pozorují ze šlechetnějších důvodů, kdo ví… ovšem indície hovoří ve 21. století jasně – něco, co o nás už dávno ví, také dávno existuje. Kdo to ještě nevidí, měl by otevřít oči, protože slepotou a věčným dožadováním se důkazů ztrácíme drahocenný čas, než se „přihodí“ třeba Yelowstone. A jediná obava konkrétně u mé osoby? Musí být FAKT DĚS, těch pár okamžiků, kdy už víš, že se podobná „událost“ dala do pohybu a je nezvratná, až k jejímu definitivnímu účinku. Tohle období… vědomí konce… prostě děs…

Kepler

Máš pravdu, že člověk myslí spíš jen na vlastní přežití – má normální pud sebezáchovy, jako každé zvíře. Jinak ale dělá všechno proto, aby planetu zabil. Smutné…

zjentek

Jo no… je tomu tak. Chceš vědět, co je podle mého „to smutné“ na celém? No takto jednoduše, jak jsi prostý problém pojmenoval třeba ty zde, člověk problém chápat vlastně ani nechce. Přiznal by tím jeho existenci. A proč, když existují slova? A tak se prostřednictvím existence slov raději zamotává do většího a většího klubka nejasností, až zcela zapomene, jak prostý byl v začátku problém, včetně jeho řešení. (;

Na přežití je skutečně třeba myslet. Ovšem přežít za jakoukoli cenu je pošetilé a ani nijak ohleduplné takové „přežití“ není. I ten hloupý ptáček využije v boji s dravci všechny páky, aby přežil, ovšem pokud bude hájit vyšší cíle, jako třeba zachování druhu a všechny ostatní páky selžou, jako další možnou bariéru postaví před predátora svůj vlastní život. Tohle je příroda v celé kráse a čím méně ji lidé vnímají a cítí, tím více se paradoxně bojí o své nahé já.

Kepler

da ny: přečetla jsi celý ten článek v odkazu? To by nebyla jen místní katastrofa, zasáhlo by to celou Zemi!