annas

Myslíte, že skromnost a pocivost byly zlikvidovány proto, aby skromní a spořiví zákazníci neohrozili výrobu a obchod?

„Skromnost a spořivost nepatří v současné době k vlastnostem, které by Čechům zajistily v životě úspěch či uznání. Stále více rodičů proto ve výchově svých potomků zrovna tyto hodnoty nepreferuje a v žebříčku morálních vlastností jsou na posledním místě.“

https://www.no­vinky.cz/finan­ce/373920-skromnost-a-setrnost-spadly-az-na-konec-preferovanych-hodnot.html.

  1. Říká se, že mnoho lidí žije na vysoké noze. Slyšeli jste, že někdo žije na nízké noze?
  2. Nepatří mezi skromné jedince zlatokopky, stačí-li jim, když jejich pleti prospívá ovívání vějířem? Samozřejmě bankovek.
  3. Nestačí mnohým, když žijí za vodou na druhém břehu, třeba řeky Vltavy, zatímco jiní touží žít za velkou louží?

Každý sfvého štěstí strůjcem …
--

Některé otázky upravené podle aforismů Jana Sobotky. Mám jejich výběr.

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/08/04/17/53/pra­gue-3584144_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
led

Skromný, tichý v divočine neprežije stáva sa súčasťou jedálneho lístka. moderní rodičia preto preferujú iné vlastnosti, aby ich deti prežili, vlastnosti dravcov spoločnosti.
1 – Z výšky vidno len tých hore. Je to ako s lesom, ak z diaľky naň pozeráte, vidíte stromy, ale trávu nie.
2 – Zlatokopky… nezáviďte im, všimnite si ich, veď nemajú ani na šaty. Len pozrite tie módne roztrhané džínsy, zaplátané šaty
3 – Mnohí radšej žijú na výslní za vodou na druhom brehu, než v tieni za „Velkou louží“

Další odpovědi
Drap

Šlo by to tak také brát, ale skutečný důvod je zřejmě ve vývoji společnosti a v posunu žebříčku hodnot všeobecně.
1.Nikdy jsem neslyšel, nepoužívá se. Pokud se ale rozhlédnu kolem a vidím ty rychlé zbohatlíky, tak mně už napadlo, zda nemá příliš krátké nohy.
2. Nepatří. Myslím, že samotné ovívání by nestačilo.
3. Nestačí, předpokládají, že za větší vodou bude i větší štěstí.

Kepler

Na nízké noze je u nás donucena žít velká část národa, v čele s důchodci. Přesto mohou být spokojeni. Kdo má dost, chce mít ještě víc, v tom je příčina veškerého marasmu.

Anikitos

Skromnost a poctivost nijak (zásadně) neovlivní náležitosti obchodu, i když se může zdát, že tyto dva faktory by mohly nějak zpomalovat/sni­žovat/ničit ekonomii (obchodu), není to tak. Ekonomie (takže i výroba) je závislá na hódně faktorech, podle kterých ”funguje.”
Možná se zdá, že skromnost = menší poptávka (a v takovém případě i menší nabídka a méně výroby, méně obchodování a vlastně méně všeho); vypadá to tak i logicky, ale takhle to úplně nefunguje.

BTW já si myslím, že nic se nemá přehánět (ani skromnost), protože všeho moc škodí.

  1. Neslyšel, asi to není zavedené a nepoužívá se to.. „Žít na vysoké noze” se používa pro rozmařilé lidi a skrblíci zase mají jiná označení a přísloví.
  2. Myslím, že to není skromnost; naopak chamtivost a to lenivá. Ale na druhou stranu, alespoň vědí, co chtějí a jdou si za tím (za ním). :D
  3. Stačí, ovšem záleží, co si od toho slibují a co vlastně sami chtějí.

EKSOT123

Souhlasím s názory kolegů, přínosný mi přijde hlavně příspěvek Keplera a Anikitose.

Možné je ledacos, byl jsem několikrát svědkem jak ekonomičtí poradci dávali rady v rozporu se svědomím, dokonce i přímo mluvili o nežádoucích skromných lidech.
(Komunismus se bál, že budeme něco chtít – kapitalismus se snaží, abychom chtěli všechno. Pavel Kosorin)
ad1) Na vysoké noze dnes chtějí žít všichni, i ti , co kvůli tomu později budou třít bídu s nouzí. Možná to souvisí se vznešenějším názvem ‚životní úroveň‘:
(>Chtěl bych jednou v životě vydělávat tolik peněz, abych si mohl dovolit žít tak, jak žiji.\\Vysoká životní úroveň spočívá v tom, že vydáváme peníze, které ještě nemáme, za věci, které nepotřebujeme.
>Reklamy je třeba číst naopak: „Vezmi si půjčku – žádný problém“ je třeba číst: „Žádný problém? – vezmi si půjčku.“
>Zem je tvojou loďou, nie tvojím príbytkom. Sv. Augustin
>Život je most, a preto na ňom nestavaj dom. Buddha
>Zemi jsme nezdědili po našich předcích, my si ji pouze půjčujeme od našich dětí! Alvin Toffler)
Ale pravdu říct, takto je to nastavené a i při dobré vůli člověk nemůže žít s tak malou ekologickou stopou, jako dřív: do práce se dojíždí mnohem dál, než dřív a autobusy jezdí míň nebo vůbec. Tráva kolem domů a na zahradách se dříve vypásla a zkrmila, dnes se spálí spoustu benzínu na její posečení. Ekologický jedinec ji maximálně dává pod stromky nebo na hromadu, ale jinak se ta tráva, která dřív přinesla užitek, naopak dává do kontejneru a veze kilometry- další benzín a náklady. Atd… moudrá rada drahá, musela by to řešit celá společnost, aby to dávalo smysl.
ad 2)dívky mohou být příliš hloupé, preferují vášnivé city, přestože tuší, že k nesprávnému, že naletí lumpovi. Jiné jsou naopak příliš chytré, preferují vášnivě peníze, ale dobrovolně se něčeho vzdávají.
ad 3)Být za vodou se nejčastěji myslí ekonomická nezávislost. Kdy má člověk příjmy z nájmů, akcií,… To je uklidňující, ubyde stresu, být zabezpečen v případě úrazu, ale zároveň s tím vyvstává otázka míry solidarity s potřebnými. Možná by byla únosná varianta žít co neskroměji a zbytek dávat. Přesto je v tom určitý rozpor svědomí.
Proč nejsme pro Američany za vodou, vždyť voda je mezi náma? Haha.
Jednoduchý cvik prstů, který eliminuje stres: https://www.go­ogle.at/imgres?im­gurl=http://i51­.tinypic.com/2hdzos4­.jpg&imgrefur­l=https://www­.rave.cz/forum/2157/?pa­ge=19&filtr=2&h=306&w­=448&tbnid=Eh­VsoKAGv9BgYM&tbnh=­185&tbnw=272&us­g=K_QDpJDwozqjJx_vFJV6nN­zen6CmE=&hl=cs-AT&docid=8ubTRgnQ54jO-M&itg=1#h=306&im­gdii=EhVsoKAG­v9BgYM:&tbnh=185&tbnw=27­2&w=448

aliendrone

K čemu je dobrá skromnost netuším, ale zato vím jistě, že POCTIVOST je značně přeceňována. (s vyjímkou žen, než o ni přijdou) ;) :D :D

Snaha být poctivý v nepoctivém světě neudělá svět poctivějším, nýbrž nešťastnějším (konkrétně toho jedince, jež se o poctivost snaží) :)

ad 1 – Život na nízké noze? Pchá – znám i pár vozíčkářů po amputaci dolních končetin – nepřejte si vědět, na čem žijí oni! ;) :D :D

ad 2 – Ne, nepatří! V životě jsem nenarazil na zlatokopku, která by se spokojila s pouhým ovíváním vějířem bankovek! Jediný mně známý fenomén vlastnostmi připomínajícími zlatokopku je hvězdný kolapsar (konkrétně černá díra) – čím víc ji krmíte, tím víc je nenažraná! :D :D :D

ad 3 – Nezáleží na tom, za kterou vodou se aktuálně žije, podstatné je to se tam udržet a nenechat se odtamtud „vyšplouchnout“! ;) :D :D