Rokio

Myslíte, že se USA stává čím dál více podobné dřívějšímu nacionalistickému Německu?

Německo je aktuálně velmi demokratická země. Uprchlíky vítá a má štědrý systém sociálních dávek. Naproti tomu obyvatelé USA jsou docela nacionalističtí a co teprve ta velká americko-mexická zeď, jejíž cílem je zabránit obyvatelům Mexika migrovat do USA. Rovněž president USA Donald Trump je ostře zaměřen proti přistěhovalcům.

Je reálné a může to se Spojenými státy americkými dopadnout stejně jako dříve s Německem?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Neřekl bych. V historii se vždy střídaly období protekcionalismu /nacionalismu a naopak podpory globálního obchodu a diplomaci. V dnešní době a tady v Evropě to posuzujeme v historii nebývalým obdobím spolupráce desítek států. Já beru politiku současného prezidenta USA jako reakci na globalismus: jeho trend to nezvrátí, spíš jen přibrzdí. Koneckonců třeba úplné uzavření hranic si nedovede představit ani Trump.

Další odpovědi
Funna

nějak nechápu, co má zeď společného a nacionalismem…ne­myslím, že je v pořádku, že mexičané nelegálně migrují do USA a to má zeď aspoň částečně řešit…my máme přece také hranice a musíme mít pas a projít celnicí, když vyjíždíme ze Shengenu a nikomu to nevadí…nebo ty snad obvykle přejíždíš hranici mimo hraniční přechod a bez pasu??

Mc Merkurion

… no, řekl bych, že zrovna v tomhle maj amíci, na rozdíl od němců, rozum …

Ametyst

Čím víc globalizatori tlačí na globalizaci a EU na integraci a federalizaci, tím víc se budou objevovat prvky odstredivosti jako Brexit nebo America first. Zákon akce a reakce okecat nelze. Tokio, měl bys vědět, ze Donald Trump tou zdí chrání nizkoprijmove Američany před ilegálními migranty, co na trhu prace kazi ceny, jsou zaměstnávání načerno, neplatí daně. Nemluvě o organizovaném pašování lidi, zbraní a drog z Mexika.

Drap

Nejenom v USA, ale téměř všude lze zaznamenat nárůst nacionalismu. Třeba Ukrajina, Rusko, Itálie i samotné Německo a lze to i pozorovat v ČR.
SUSA to nemůže dopadnout jako s Německem, protože jsou úplně jiné podmínky než tenkrát. Dějiny se neopakují i když důvody vzniku problémů mohou byt podobné.

zjentek

Nacionalismus se umocní úbytkem zdrojů. Světová globalizace projde úpadkem. Při nedostatku budou národy primárně chránit samy sebe, stejně jako ty dnes chráníš svou rodinu, své hnízdečko tím, že finančně přispíváš mamince. Finále pak bude o síle. Malé národy budou poražené masou populačně vyvinutých národů a zdroje budou touto masou zabrány. Přeživší malých národů se podřídí národům s hustou populací, neb zahynou. Začne „globalizace jednotné barvy“. Celý vývoj homo sapiens se tímto může dostat na samotný začátek, kdy planetu časem zahltí původní, poloopice, indiáni a ostatní prapředci či homo, třeba erectus. Nemyslím, že právě USA dopadnou nějak zle, ale na pováženou to bude třeba s Čechy v momentě, kdy se začnou čemukoli bránit, což dobře známe z historie a to tady ještě NIKDY nebyla skutečná krize zdrojů, třeba vody!

Ametyst

Rokio, promiň mi ten překlep, psala jsem z iPadu s předvoleným slovníkem.