hapiky

Myslíte, že se EU jako celek oficiálně připojí k USA v případě eskalace konfliktu s Iránem?

Zatím jednotné názory na konflikt chybí.

Nejlepší odpověď
Drap

EU se nepřipojí, už je připojená.

Další odpovědi
Kazatel

V paktu NATO již jsme, po boku Američanů působíme, o čem chceš tedy diskutovat? Spíš bych sázel na to, že jen málokterý člen NATO bude mít ten morál odtrhnout se od armády USA, která je rozlezlá na cca 800 základnách mimo své území po celém světě.

Pokud ti jde o to, kdo se aktivně zapojí do případných bojů, třeba jako v případě Libye, tam to byla především Francie, která Libyi údajně dlužila a dluh tak hezky sprovodila ze světa, navíc když se bojuje o ropu, jen hlupák by zůstal pozadu, když může ukázat též svou sílu a na kořisti následně participovat.

Ametyst

EU dělá chytrou horákyni. Je hystericky protitrumpovská, ale je v NATO. 🙂 Spor USA s Íránem je dávného data, kdy za šáha Rézy Páhlavího investovaly USA v Íránu do technologií včetně jaderných. Pak byl šáh svržen a nastoupil militantní islámský režim a byznys se přerušil.

led

Europská únia ako ekonomicko-politický zväzok europskych štátov túto svojvoľnú akciu americkej vlády zatiaľ ani neodsúdila ani nepodporila. Len predstavitelia jednotlivých štátov upozorňujú na porušenie medzinárodného práva.
NATO je dobrovoľný vojenský zväzok jednotlivých Europskych štátov (nie všetkých členov EU) a USA. Na základe zmluvy NATO zasahuje v prípade napadnutia členského štátu tohto vojenského zoskupenia. To sa v Iráne nestalo.

Kepler

Nevím, nevím. Můj odhad je, že se alespoň některé státy budou distancovat. Kdoví, jestli se Evropa někdy v budoucnu netrhne od NATO a nevytvoří svou vlastní obrannou iniciativu. Tohle už bylo od Trumpa dost přes čáru.

Klaproth

Proboha proč? Od kdy má EU vůči USA nějaké vojenské závazky.

Kryšpín

EU ale NATO – North Atlancic Treaky Org. článek 5, byl použit 11 září 2001 znamená, útok byl proveden proti všem členským státům.
Armádní výdaje členů NATO nejsou vysoké asi 70% celosvětových armádních výdajů.