WeeBear

Myslíte, že psychologové jsou osoby, které Vám dají světlo do života?

Dobrý den,

poslední dobou mnoho mých známých, ať už z jakéhokoli důvodu, vyhledalo pomoc psychologa.

Nicméně z jejich vyprávění mám dojem, že psychologové jsou v jejich očích jakýsi andělé, kteří je podporují ve všem. Nikdy jejich rozhodnutí nevyvrací, ani jim nedávají pocit, že ti „špatní“ jsou oni sami a chyba je v nich. Rozumějte tomu tak, že i když má problém a řeší ho špatně, tak psycholog jim to odkýve a podporuje v tom svého klienta. Ve faktu to vlastně zní, že návštěva psychologa funguje ryze na principu „popovídejte si se mnou, já vám to odkývu, vymluvte se a půjdete domů s lepším pocitem, že jsem vás podpořil“.

Mluvím spíše psycholozích pro dospělé lidi, nikoli pro matky z malými dětmi, či drogově závislými, případně pro dospělé osoby v krajně vyhrocených situacích, kdy už jsou kolikrát někde zavření.

Jedná se samozřejmě o můj neobjektivní a ničím nepodložený názor, sama jsem u psychologa byla jednou a to před lety, když jsem chtěla změnit školu a rodiče chtěli vědět, v čem je vlastně zakopaný pes, že tam nechci chodit… Ale to je jedno. 🙂

Jaký názor na to máte Vy? Samozřejmě mě prosím neukamenujte, to bolí!
Doplňuji:
da ny – vystihla jsi, svým způsobem, můj názor.

I když jsem nechtěla mluvit o návštěvě psychologa, kde se sejde rodič s dítětem, zarazila mě známá. U psychologa byla se svou dcerou, se kterou se neuměly pohodnout a chtěly to rozumně vyřešit. Domluvily se na individuálním sezení. Když na sezení přišla známá, psycholožka jí vše odkývala – že chápe, že se hádají, nediví se jí a je dle ní v právu, že je skvělá matka… Když na sezení přišla dcera, vyslechla i ji a chválila ji úplně stejně. Chápu, že každá z nich měla pro své jednání své vysvětlení a jelikož jsou obě rozumné, tak věřím, že každá měla pro své jednání opodstatnění, nicméně oběma bylo vše odkýváno a problém je tam, kde byl.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Kdo rozhoduje co je špatně? Jaké řešení problému je špatné?

Psycholog není od toho, aby vám hledal řešení vašich problému, on je jen vrba do které se vykecáte a i když člověk řeší problém špatně, nikdy mu neřekne „děláte to špatně“ vždy to s ním jen prodiskutuje a je pouze na tom člověku, aby si utvořil názor a přišel na to, že něco dělá špatně.

Pokud mu vy řeknete, že to řeší špatně, tak vám nevěří, je přesvědčen o své pravdě. Pokud by mu psycholog tvrdil, že to řeší špatně, také by mu nevěřil. Každý si na to co dělá špatně musí přijít sám, jinak to nefunguje.

Další odpovědi
Agneta

To je ale škoda, že jsme se teď nedozvěděli jestli ti ten psycholog taky pomohl:)
+++++
Psycholog by sice měl pomoci, ale protože jich je 95% špatných, tak očekávej daleko více od vlastní babičky, která nemá poblbnuté myšlení hloupým studiem.

Doplňuji:
WeeBear >>> s tvým textem se nedá nesouhlasit, nevím jaké můžeš mít obavy…
já s tím plně souhlasím – a teď ať se vůbec nesnaží mi to (někdo) vyvracet : jedná se o firmu, pracující na základě : >přijďte, vykecejte se, a další<, a běda kdybys o pět minut přetáhla…nebo né? Na Lékařské komoře jsou určitě zvyklí na jiné stížnosti:DDD

www

Protože mně není jasný pojem ‚světlo do života‘ ani tvoje představa kdo je psychologem, odpovím takto:
Studovaný psycholog je odborníkem, který může v případě psychických problémů fundovaně a kvalitně pomoci. Je ale i spousta nestudovaných praktiků, kteří dokáží téměř totéž. V těchto případech bych ale byl velmi opatrný, poněvadž je také celá řada podvodníků, kterým jde jen o vlastní kapsu!

marci1

Jednou ( po smrti blízké osoby v rodině ) jsem navštívila psycholožku. Byla to žena ve věku cca 30 let. Také jsem měla spíše pocit, že mě chce jen „vyzpovídat“ a řekne něco, aby mě utěšila. Svěřila se mi, že nedávno přišla o babičku ( což mi opravdu moc nepomohlo ) a ptala se mě, proč nosím „ještě“ černý oděv. Když jsem jí vysvětlila, že je to tzv. nepsaný „zákon“ nosit smuteční oblečení 1 rok od smrti blízké osoby, tak se divila. Od té doby moc nevěřím, že by nám psychologové pomohli, i když někteří určitě ano. Pomohla jsem si sama a jedna moje známá, bývalá sousedka ( mimochodem i malými holčičími dvojčátky ). Ale každý má jistě zkušenost jinou. 🙂

Nevíteto?

Tak ono se málokomu che poslouchat cizí problémy, zvlášť, když za to nedostane zaplaceno 🙂 a lidi se potřebují někomu vypovídat, aby si ulevili…
Doplňuji:
No já myslím, že s takovými jednorázovými spory se většinou nechodí k psychologovi, ten je tady pro lidi s psychickými problémy, poruchami, sebevědomím… a to pak pravděpodobně není jedno sezení ☹

da ny

Neznám mnoho lidí, kterým by psycholog „pomohl“,
vyzpovídat se, podělit se o starosti a problémy je pravděpodobně prospěšné. Stává se to hitem, módou a bohužel potřebou…
Někdo má psychologa, jiný faráře, přítele nebo fackovacího panáka ;)
Ovšem, že mi dá psycholog „světlo do života“ si neumím představit a ani bych to od něj neočekávala.
To je asi spíšev naší režii :)

anonym

Dnešní psycholog je jakýkoli jiný doktor – co nejvíc pacientů, co nejvíc peněz z nich dostat, ale nepomoct, jen peníze, nikomu nepomohou.Skutečný problém by tito lidé odhalili,pouze pokud by viděli auru dotyčné osoby, a podle toho nasadili potřebnou léčbu.A to platí u všech nemocných.

Agneta

WeeBear >>> a teď k tomu „ukamenování“. Jak jsi to myslela?
Moje >doplnění< se k tomu vztahovalo. Zdá se, že s tím máš nějaký problém nazvat ty šlendriány správným jménem. Je přeci známo, že z 10 zdravých lidí by 9 dostalo nějakou „diagnózu“(zdroj: "test psychiatrů"pro­vedený v USA novináři):DDD