Avatar uživatele
Meggie2

Myslíte, že přijde čas, kdy zbourají komunistické paneláky?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Alesh, aliendrone před 3 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Proč by se měly bourat? K tomu není sebemenší důvod. Naprostá většina jich prošla nákladnou rekonstrukcí, jsou zateplené, mají nová okna, jsou v nich nové výtahy, majitelé si většinou přestavěli umakartová jádra, panely omítli. Ceny bytů v nich prudce stoupají. I do budoucna to bude nejdostupnější a nejkvalitnější bydlení pro střední třídu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Samozřejmě, až doslouží, tak se budou bourat. Jejich životnost ale bude určitě delší než původně plánovaná 30 - 50 let. Nyní se odhaduje na 100 let.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Naopak- ty byty budou vzácné, a sdílené více rodinami, jako kdysi v chudičkém Rusku. Většina lidí chudne a ještě kvůli zelenému euroúdělu chudnout bude.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Nic netrvá věčně, ani paneláky. Jednou určitě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

To co se za minulého režimu udělalo pro bydlení občanů v této zemi nemá obdoby. Kdo chtěl bydlet bydlel. Někdy si trošku počkal, nicméně co to je proti dnešním cenám a nedostupnosti bydlení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Nemyslím, každý kto premýšľa a vie na prstoch počítať, si vie spočítať, kedy "Deň D" nastane. Zámerné likvidácie týchto bytoviek, ich neudržiavaním a neobnovovaním je plánované zvyšovanie závislosti obyvateľov týchto domov na jedinom vlastníkovi, ktorý zámerne zdevastované nehnuteľnosti odkúpi za 1 okrúhlu symbolickú kačku. Obnoví ich a zmodernizuje a ponechá v nich len nájomníkov, ktorí budú ochotní a schopní platiť vyššie poplatky za bývanie. Ostatni, vykopte si zemľanky...

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Spíše naopak, začnou se stavět i nové paneláky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Daidal

Doufejme, kdyby jen byty, ale ve spoustě měst jsou takové ještě i hotely nebo úřední, veřejné budovy ve srpávě státu (i policie atd... jžš). Ze 60. let, nikdy neopravené, šedivé, hnusné z venku a ještě hroší ze vnitř. Kdyby jen fasáda a okna, ale všechno tam kolikrát bývá na nic i veškeré vybavení, potrubí, zdi, topení,....
Spousta lidí tvrdí, jak všechno dřív bylo kvalitnější.. no to se asi spousta lidí seklo. A pro architekturu to neplatí vůbec.
Teď nedávno jsem se byl dívat do jednoho takového hotelu tady poblíž.... a oni tam někteří lidi i bydlí (jakože to není jen hotel, ale jsou tam i byty ve vlastnictví). Ale příšerné. Nejen nevkusné - šedivé, špinavé, opadlé, ale i zatuchlé a komplet nefunkční.

Upravil/a: Daidal

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Až „někdo“ postaví nové, kapitalistické (levnější byty), aby se měli lidé kam přestěhovat. Tak asi ano.
Jak byste řešila to, že možná kolem 85% panelákových bytů je v osobním vlastnictví? Každý si nemůže koupit nový byt. Nájemních bytů (obecních a městských) je nedostatek. Jsou drahou formou bydlení (pro vysoké nájemné, oproti fondu oprav u OV).
Jak/za co byste odškodnila, vykoupila od stávajících majitelů byty určené k demolici?
Snad, až se z nich stanou ruiny. Měly sloužit 30 - 50 let, postavit se nové. Přestěhovat nájemníky do nového. Zbourat a opět postavit nové.

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
xiperio

Až doslouží nevyplatí se je rekonstruovat, tak pak postaví nové výškáče.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Jednou jistě ano. Ale my se toho nedožijeme.
Těžko počítat s tím, že tady budou 1000 let.
To je zase otázka , chjo

Upravil/a: nyjono

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Příroda kašle na lidi a termodynamické zákony obzvlášť. I pyramidy )stavěné ůna věčnost") se jednou rozpadnou, natož panelák s projektovanou dobou max. 50 let (kterou MNOHÉ již překročily). ;) :D

Daidal>>> Bolševické paneláky byla z nouze cnost, byly stavěny v podstatě pro JEDNU generaci (než se vymyslí "něco lepšího"). A STOJÍ a užívají se DODNES. To samo o sobě svědčí o kvalitě jejich konstrukčího návrhu (obzvláště pokud vezmu v potaz tehdejší kvalitu stavebních prací). Jinak - KAŽDÁ budova pokud se nechá chátrat a nebude se udržovat nevyhnutelně skončí jako hnusná ruina. Já tady v Práglu prozměnu občas vidím i celkem povedené rekonstrukce (tím myslím v rámci možností konstrukce budovy).

Upravil/a: aliendrone

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Daidal

aliendrone, tak já netvrdím, že je to vina (jen) komunistů/starých časů. Když píšu, že je to neudržované, hnusné, se špatným vnitřkem a zevnějškem, špatným vybavením atd... tak to logicky není vina těch, co to stavěli, ale co to mají dnes ve správě (často i veřejné/státní majetky).
ALE kvalita by to nebyla, i kdyby to bylo nové. A o nějaké estetice se už nedá vůbec mluvit (je to hnus - a nejen kvůli neudržování i jako nové to byl docela hnus). Stavět něco takového dočasně pro jednu generaci je navíc něco extrémně padlého na hlavu.

Avatar uživatele
mimamocz

Nedávno byl na toto téma zajímavý článek na www.cerstvezpravy.cz kde citovali nějakého architekta. V kostce říkal, že komunistické paneláky mají bohužel stigma toho, že byly vystavěné v takových podmínkách, které panovaly. Ale že z hlediska udržitelnosti, městské ekonomiky a obecného rozvoje se jedná o typ bydlení určeného pro mladé lidi, které se dnes už bohužel nestaví. Takže můj názor na to je jednoduchý. Zbořte komunistické paneláky, ale zařiďte jiný typ levného bydlení pro lidi z okraje společnosti, mladé lidi na začátku pracovní kariéry a jim podobné.

Avatar uživatele
led

mimamocz, podľa obrázku ste mladý, ktorý aktívne nezažil tie roky pre rokom 1968 a poznáte ich len z reči iných a pofiderných hodnotení v poplatných médiách...
Boli sme radi, keď sme takýto byt dostali a prežili desiatky rokov (viac než vašich 30). Ale zarazila ma posledná vaša veta:
"Zbořte komunistické paneláky, ale zařiďte jiný typ levného bydlení pro lidi z okraje společnosti, mladé lidi na začátku pracovní kariéry a jim podobné."
Zbúrať staré je ľahko, ale najprv postavte nové!
"zařiďte jiný typ levného bydlení pro lidi z okraje společnosti, mladé lidi na začátku pracovní kariéry a jim podobné." kto sú to tí " lidi z okraje společnosti" do toho počítate aj penzistov, ktorí dali svoj celý aktívny život vašej generácii. Teraz ich pošlete bývať do chlieva, alebo tak ako v staroveku, starých a nevládnych odveziete na kraj lesa a tam necháte napospas živlom? Takto surovo mi pripadá táto vaša záverečná veta.

Avatar uživatele
Daidal

elkon, kvůli tomu, že položila otázku a to docela ještě takovou obyčejnou, která nic nevyjadřuje (žádný konkrétní názor, žádné mínění)? Někdo tu asi má problém, ale ona to nebude.
Naprosto normální otázka, bez doplnění nebo nějakého vyjádření názoru k věci - který by se někoho mohl dotknout. Kde NEUSTÁLE vidíš problém? Jako nevím, kdo tu skoro pořád hejtuje a "odpovídá" na otázky takovým způsobem, že skoro nikdy neodpovídají na otázky....

Avatar uživatele
Ametyst

Každá sci-fi se pomalu splní. https://neviditelnypes.lidovky .cz/…

Avatar uživatele
Pepa25

Chudák pan Neff, tak jsem si ho kdysi vážil a už definitivně "hájkovatí"

Avatar uživatele
Ametyst

S Tebou se nedá bavit ani o realitě,když ji popíráš, natož o tak váženém spisovateli sci-fi panu Neffovi, který má úžasný rozhled a ví, která bije.

Avatar uživatele
Pepa25

Samozřejmě, že je vážený a úžasný spisovatel sci-fi - ale o čem u nás jednal Timmermans netuší (i hned ve třetí větě to přiznává), přesto mu to nebrání dělat nesmyslné závěry (i když třeba ten o bezmasém dnu je docela vtipný ;-)

Avatar uživatele
aliendrone

Pepa25>>> No, on už samotný fakt, že NEVÍME o čem se dohadovali je dosti signifikantní (ale chápu, že pro tebe ne ;) :D). Už jen proto, že ty (na rozdíl od nás VÍŠ, že "Neffovy závěry jsou nesmyslné"). Kdys naposledy provedl údržbu své věštecké koule? ;) :D :D

I pro mne je Neff překvápkem. Už před nějakými 10-15 lety jsem si ho zařadil do kategorie "eurohujerů" a ejhle! Zdá se, že prošel stejným vystřízlivěním, jako kdysi já. ;) :D :D

Avatar uživatele
Pepa25

Nevíme? My co umíme číst :-), tak to samozřejmě víme: https://denikn.cz/… https://www.mpo.cz/… https://euractiv.cz/… atd. atd. (včetně pozic našeho načálstva).

Vystřízlivění? Obávám se, že to je spíš senilnění, spojené se selektivními výpadky paměti. Jak jsem psal výše: třeba ta poznámka o bezmasém dni byl pravděpodobně pokus o nadsázku, ale moc nesvědčí o konzervativním rozhledu, když i my mladší si dobře pamatujeme, že bezmasý den byl reakce na postní pátky, akorát komunisty úmyslně přesunutý na jiný den ("a v pátek těm katolíkům dáme naschvál řízek").

Avatar uživatele
led

Pepa 25, to myslíte plátky ktoré zbierajú informácie z vešteckej gule a predkladajú ich podľa svojho, rozumej "sponzora, platiteľa", záujmu?
Prekvapenie! niektorí vieme čítať! a vieme čítať aj to naznačené alebo skryté mysleniu naivného čitateľa

Avatar uživatele
Pepa25

Plátky s informacemi z věštecké koule? :-)) Byl tady dotaz, o čem Timmermans jednal s Havlíčkem, tak jsem mimo jiné hodil link na tiskovou zprávu ministerstva ... Ale chápu, že se tímto řasíte do té skupiny, která nepotřebuje fakta, spíš chce a potřebuje vidět něco jiné, co podporuje alternativní vidění světa. Váš boj ...

Avatar uživatele
led

Pepa25
ako sa to hovorí tým, čo veria "co psáno jest?" bez ohľadu na skutočnú pravdu aj keď ju majú pred sebou? "Bože, ochraňuj bláhových..."

Nový příspěvek