Kelt

Myslíte, že někdy nastane taková situace, nebo je to utopie?

Všechno vyrobené zboží bude bez vady. Vše, co si člověk koupí v obchodech, bude kvalitní zboží. Na silnicích se jezdí předepsanou rychlostí,všichni si kupují jízdenky, zboží je na regálech bez dozoru a nikdo je nekrade. Hostinští, barmani dodržují míru, všude je bezpečno, pořádek. Kontroloři, revizoři, policisté a soudci jsou bez práce. Cikánské děti patří mezi nejlepší žáky, v oblastech převážně s romským obyvatelstvem jsou obchodní centra, vedle kterých vypadá obchodní centrum v Dubaji jako stánek trhovce ze 15. století. Atd.

Nejlepší odpověď
Drap

Je to jen utopie, i když pěkná.

Další odpovědi
gecco

Ne, nenastane – taková představa odporuje lidské přirozenosti.

anonym

pro dudu
Dobře odpověděl – mosoj – ,protože v této společnosti je to ještě horší než za komunistů.
Za komunistů nebylo maso, ALE ZVÍŘECTVO SE NEKRADLO.Druž­stevníci mohli beze strachu vyhánět dobytek na pastvu a nic se neztratilo, v dnešní době se krade dobytek, na vesnicích jsme měli zvířata zavřená na ohnutý hřebít, dneska i když je tam petlice, tak se zvířata kradou, ve vesnici pár km od nás si rybáři v sedmdesátých letech postavili rybník a ryby se jim nekradli (teda byli tam lidi, co načerno chytali, ale to bylo v jednotlivých kusech) od. r.1995 měli rybáři už 4× celý rybník vypuštěný a kapry ukradené (a to mají už stavidlo přivařené, dříve bylo zaklíněné jen kusem dřeva).
Stromy se kradou už nastojato (to za komunistů nebylo), zrovna tak aby se kradly poklopy z kanálů, lyžaský vlek či dokonce celý most.
Takže kdy bylo lépe?A která společnost měla méně zločinnosti?

Mirdas

Ne, nikdy nemůže nastat, neboť člověk se v mnoha měrech liší a tak má o své dokonalosti rozdílné názory.
A zda by tato situace přecejen nastala?
Nerozpoznáme ji, neboť tuto situaci nebudeme moci s tím špatným porovnat.
Neboť jak říkají staří Čínští učenci.
" Bez bolesti by jsme nepoznali radost ".

dudu

Podobné utopistické vize ještě nedávno měli komunisté a všichni víme jak to dopadlo.
Doplňuji:
A navíc by to byla pěkná nuda.

mosoj

Dudu a jak to dopadlo ? Krade a lže se několikanásobně víc. V současné době toho využívají i oficiální média k propagandě za podpory či dokonce na příkaz vlád. To není samo sebou.To prostředek k destrukci společnosti.
Doplňuji:
Lahny dík, ale pravda zde není IN !!!!!!!! Tento režim se líbí hlavně těm co kradou.

anonym

Bohužel, to se nestane nikdy.

lota

Utopie, bohužel, člověk je jenom nedokonalý tvor a nikdy nebude jenom dobrý.

lukas.zmizik

ne, protože pokud bychom chtěli výrobky bez vady může jejich závadnost ovlivnit lidský faktor ale nemusí – jenže téměř všechno co vyrábíme, vyrábíme záměrně tak, aby se to i kazilo

KK1

Někomu v té ČSLA hezky vypláchli mozek. A jezedáci kradli, na co přišli. Z čeho si asi vykrmovali svoje prasata?

střevo

V germánskejch zemích to tak je (Norsko, Dánsko, Švédsko, Německo, Švýcarsko a Rakousko), je tam čisto, bezpečno, jezdí se spořádaně, zboží je normálně na regálech bez dozoru, a nikoho by nenapadlo kráct brčka u Mc Donaldam, jako v ČESKU. Jen ve slovanskejch zemích je bordel, korupce a špína, nebo válka – Balkán, Ukrajina, Rusáci. Aby náhodou eště neměl Hitrel s tou méněcenností pravdu.

jstastny

Typická utopie. Tato situace nemůže nastat z jednoduchého důvodu: lidé nemají důvod dodržovat morálku. Když se nad tím tak zamyslíš, jaký má človek důvod třeba dodržovat rychlost na silnicích? Pokud jsou u silnic policisté nebo radary, tak jsou motivací pokuty, ale když tam policisté nebudou, tak motivace chybí. A jak je známo, bez pořádné motivace člověk nehne ani prstem.
Lidé prostě na morálku nejsou stavění.

anonym

pro KK1
Tady na vesnici bylo také JZD a ti dostávali 7q brambor a 4 q pšenice na osbobu (a zadarmo, nebo za symbolickou cenu) takže když byli v JZD dva lidi z rodiny, tak si spočítejte kolik za to bylo vykrmených prasat a slepic.
Sestra se švagrem pracovali ve státním statku a měli na osobu o jeden metrák méně než u nás na družstvu.Pořídili z toho vykrmit dvě prasata ročně a NEMUSELI nic krást, protože tam pracovali i lidi z bytovek a ti to nechtěli a prodávali to dále lidem, kteří o to měli zájem.A bylo to za 50 Kčs za metrák brambor a 200 Kčs za metrák pšenice.A stejné to bylo na všech vesnicích kde byly družstva.

jpau

Snad nevadí, když budu reagovat na mosoje 🙂.

Krade se míň, jenže teď už to nedělá každý, dřív si někdo odnesl z práce tu a tam tamto a každý to bral jako víceméně normální a nenapadlo ho se nad tím pozastavovat. Teď mi pochopitelně začneš zcela oprávněně argumentovat tím, že dnes se kradou miliardy atp. a budeš mít z velké části pravdu. Nicméně je třeba se také zamyslet nad tím, zda-li na tom nemají velký vliv „hodní komunisté“ co převlékli dres. Snažím se říct, že morální úroveň průměrného občana bude v tomto směru asi vyšší. Ekvivalentně to můžu vztáhnout na úplatky, kdy úplacel také každý (lepší zboží, služby, …) a bylo to brané normálně…

Dovolím si tě citovat z Tvého příspěvku: „V současné době toho využívají i oficiální média k propagandě za podpory či dokonce na příkaz vlád.“ pokud se nepletu, tak toto je především prostředek totalitních režimů včetně toho, co tu byl před rokem 89, a kterého tehdejší činitelé často využívali a sestavovali naprosto účelové a cílené lži, proti kterým je dnešní tisk čajček („Černobyl sice explodoval ale vlastně se nic nestalo, v Americe na své občany shazují atomové bomby“ atp.). Samozřejmě některá média směřují své informace účelově s ohledem na svého majitele, nicméně máš možnost volby, můžeš si přečíst co chceš, udělat si názor jaký chceš. Nemusíš veřejně souhlasit s tím co je ti předkládáno a to je ta možnost, kterou si neměl, a kterou využívaš – výhoda svobody. Představ si, kdyby jsi svůj příspěvek vztáhnul vůči minulému režimu a veřejně ho v té době publikoval. Mám obavu, že by ti to přineslo mnoho nepříjemností.

Ještě mě zaujala věta o destabilizaci společnosti. Vyvstává otázka co je lepší, jestli riskovat názorové rozpolečení a „destabilizaci“ společnosti nebo si upevňovat moc a respekt lidí silou a násilím (viz. politické zločiny).

Ber to jenom jako názor a slušně formulovaný protiargument. Nechci tě o čemkoli přesvědčovat jenom chci dát nezávislému čtenáři oboustranný pohled na věc (jinými slovy se snažím být protiváhou Tvého příspěvku).

Fajn den 🙂

anonym

pro jpau
Víceméně jsem odpověděl už – dudu -, ale můj názor je, že v dnešní době je více kriminálních činů než za socilalismu.
Máte pravdu, kradlo se v podnicích, ale jak mě vysvětlíte, že i když bylo masa nedostatek, tak SE NA VESNICÍCH NEZTRÁCELO.
Zrovna tak, veškeré masové konzervy měly více masa než dnes.Dříve v leču byla celá uzenka, dneska tam není nic.Dříve se lanšmít nechal krájet na kolečka a opékat, dneska nedrží pohromadě.Dříve se nám z masa nevypeklo tolik vody jako dnes.Měli jsme maso plnohodnotné a NE KŘECHČENÉ, čili napumpováno vodou.
A politické zločiny byly v padesátých letech, nebo Vy jste slyšel, že by v osmdesátých letech byl za své názory zavřený nějaký horník, hutník, dojička, traktorista, člověk, který dělal ve fabrice na tři směny, zkrátka člověk, který makal rukama?

jpau

Co se týče zrovna těch potrvin tak je to volba spotřebitele. Ve chvíli, kdy existuje člověk, co si je ochcotný koupit jídlo co „není hodné člověka“ tak nevidím (jako výrobce/obchodník) důvod k tomu, mu ho neprodat. To že si to spotřebitel neumí spočítat (paradoxně je v mnoha případech kvalitní produkt levnější než ten nekvalitní – vztaženo na měrnou jendotku, ne na balení) není chyba systému ale právě toho spotřebitele.

Co se týče těch politických zločinů. To je pochopitelně dost silné označení. Nicméně, skupina co jste zmínil neměla důvod být jakkoli nepohodlná. Za prvé neměla takové (technologické) možnosti jako máme dnes k tomu, aby prezentovala svůj názor, za druhé ji to bylo jedno (bodeď by ne, „poctivě“ (nesmyslně manuálně) pracující byl doktrínou socialistů). Každopádně mám ve své rodině případ, kdy se člověk dostal na vysokou školu jen díky tomu, že někde vyhořel archiv, protože jinak byl politicky nepohodlný (provinil se tím, že byl z rodiny soukromého změdělce), což z mého pohledu není v pořadku (pochopitelně dnešní trend nesmyslné honby za tituly také nedemá úplně význam, na druhou stranu – je tady ta možnost volby).

Každopádně díky za odpověď!