Anikitos

Myslíte, že může existovat cokoli, co si lidská mysl dokáže představit?

Ať je to sebemenší kravina, na kterou si člověk může pomyslet, tak si myslím, že vzhledem k pravděpodobné nekonečnosti vesmíru by mělo existovat vše, co je naše mysl schopná vytvořit.

Pokud by se lidská mysl už od mala nekultivovala, nevzdělávala atd. zůstala by tak na úrovni zvířete – jednající na základě pudů, instinktů, ale protože ji vzděláváme a čím více to děláme, tím víc se nám zlepšuje i myšlení a představivost. A dokážeme si představi jen to, co známe, s čím jsme se někdy setkali, zaslechli o tom, přečetli atd… a různě je kombinovat, ony znalosti v představách.
Protože si tedy dovedeme představit jen to, s čím jsme se už v nějaké formě setkali, tak ať by měl člověk sebevětší kreativitu, tak by se mohlo (mělo) v celé existenci nacházet úplně cokoli (byť šíleného), co by si ten člověk dokázal představit, ne..? i když by to mohlo vypadat zcela neskutečně.

A myslím úplně cokoli, ať je to nějaká sci-fi neuvěřitelná technologie, něco s náboženstvím, utopická senzace nebo naprostá nelogická hloupost, kterou člověk dokáže ve své mysli vypotit, tak bez jekéhokoli omezení by to vše vlastně mělo někde nějak existovat.

Nejlepší odpověď
annas

Filosofická otázka, kterou se zabývají filosofové od svého počátku. Představivost souvisí s poznáním. Protože představa vzniká na základě předchozí zkušenosti.,jejichž stopy jsou v našem mozku.

„Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout.“ — Napoleon Hill ...... Tedy ne všechno, co jsem nikdy neviděl -ale představa o budoucnosti je fantazie.

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/262191-napoleon-hill-cokoliv-si-lidska-mysl-dokaze-predstavit-a-cemu-do/

K poznání pomáhá filosofie. Např. Sokrates tvrdil, že je rozdíl mezi domněnkou, tedy představou, o níž si myslím, že je pravdivá , a co poznám, tedy, co je opravdu pravdivé.

Platon uváděl, že poznání je rozpomínání na to, co v naší mysli bylo. Jsou to poznatky, s nimiž jsme se narodili. Skutečné vědění je nám dané, poznání smysly je nedostačují, ty přece klamou – dva jedinci mají jiné mínění, např, o barvě atd, Existuje viditelný svět, který poznáme smysly a svět rozumový,., svět pravdivého vědění.

Představy jsou přechodem mezi smyslovým a rozumovým poznáním.

Existují představy o minulosti , tedy to, co bylo = vzpomínky, představy o budoucnosti , tedy, to co bude = fantazie. . To co je, je skutečnost.

Takže z toho plyne definice představy, jako výsledek představivosti.

„Představa je názorný obraz předmětů a jevů v našem vědomí, které v daném okamžiku nevnímáme (kdysi jsme je vnímali – vzpomínkové, pamětní), nebo které jsme v této podobě ani nevnímali (fantazijní).“

Souvisí s asociací.
https://publi­.cz/books/339/08­.html

Ještě mě napadl solipsismus, myslím, že jsem někde vysvětlovala . Schopenhauer tvrdil, že svět je moje představa. Ovlivnilo ho Descartovo pochybování.
.
S. vychází z toho, že ke každému pozorování patří pozorovatel, předmět nemůže být bez subjektu, který jej poznává. Co jsem „neviděl“, to nepoznám.

Vše, co existuje,všechny věci jsou jen jevy (jsou pomíjející).

Bez myšlenek není svět. Důležitá je podle S. vůle,, nevědomá vůle k životu,. Která spolu s představou určuje bytí člověka.

Locke tvrdil, že důležitá je představivost,, která je spojená s primární kvalitou – tvar, velikost atd. a sekundární, tj. vůní, chutí, atd. – bez očí by nebyla barva, bez uší zvuk, bez nosu vůně/pach atd.

Vysvětluje tak, že jím zelené jablko, tvar je daný, když je jím příště, srovnávám s představou, kterou o jablku mám.

Je to všechno složité. Poznání o nás samotných je jediné, které je jisté, smyslové nás klame, další poznání je založené na důkazu. souvisí s naší představivostí.

Existují věci nepoznané., ale ne nepoznatelné.

Podle filosofie.

Další odpovědi
Kepler

Lidská představivost může být velice bujná a dokáže vygenerovat i nesmysly, které zkrátka existovat nemohou. Zrovna mě napadly hodinky s vodotryskem, které by produkovaly gejzír jako Old Faithful v Yellowstonu. Na druhé straně určitě existují takové věci, které si lidská mysl zkrátka představit neumí. Obávám se, že právě takových je ve Vesmíru většina.

led

Aniktos, je škoda rýchleho uzavretia odpovedí. Nie každý, keď je vonku krásne, sedí pri počítači.

Anikitos

Já vím, ale nepočítal jsem, že by na takovou otázku ještě někdo odpověděl. :D

led

Staré porekadlá hovoria:
Dočkaj času, ako hus klasu.
Nevrav hop, pokiaľ neskočíš.

led

Kepler, hodinky s vodotryskom je možné spraviť, dokonca môžu riadiť aj interval a silu vodotrysku, len asi ich nebudete môcť nosiť na ruke. Už vidím, ako pozeráte, koľko je hodín a malý elrektomechanický aliendrone na vás vystrekne „gejzír jako Old Faithful v Yellowstonu“. Tak to radšej neriskujte.