Kepler

Myslíte, že má smysl uvažovat o kanálu Dunaj-Odra-Labe?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/486647-zemanem-prosazovany-vodni-kanal-ma-sanci-projekt-za-582-miliard-se-podle-studie-vyplati.html

Vypadá to zajímavě, ale podle mého mínění studie neuvažovala se stále se snižující bilancí srážek v důsledku globálního oteplování. Už dnes se výrazně omezuje splavnost řek, dokonce i Labe…

https://pixaba­y.com/cs/foto­mont%C3%A1%C5%BE-skl%C3%A1d%C3­%A1n%C3%AD-%C4%8Dlun-jezero-1548599/

Nejlepší odpověď
Klaproth

Uvažovat? Proč ne, ale máme v dopravě akutnější problémy.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… článek je značně zavádějící, nepropaguje ho jen Zeman, ale začal už Havel („… podpořil také český prezident Václav Havel, který o tomto projektu jednal s polským prezidentem Aleksandrem Kwaśniewskim v březnu 1998 ve Varšavě“ , aneb na začátku byli dva prezidenti, viz odkaz ve zdroji: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vodn%C3%AD_ko­ridor_Dunaj%E2%80%93­Odra%E2%80%93­Labe ) …
… jinak stránky o tomto kanálu zde: http://www.d-o-l.cz/ (jen namátkou: "Ať ten průplav propagují laici, odborníkům nikdo nevěří. >>> Karel Schwarzenberg … Nepochopiti tuto nutnost znamená vydávati se v nebezpečí, že vývoj půjde přes nás, proti nám nebo bez nás. >>> Jan Antonín Baťa … a jiní ) …

autacek

Smysl má kanal Duna-Odra, bohužel směrem na Atlantik nás již předhonili Němci.

Kryšpín

Uvažovat možno, ale budou se vzpouzet děti Země ochránci žabáků, tak jak bylo léta bržděno dokončení dálnice do Hradce

aliendrone

Tak vodní cesty byly vždy nejlacinější a nejvýhodnější (odhlédneme-li od pořizovacích nákladů, které se ovšem mnohonásobně vrátí)! Tedy – v ROZUMNÉM systému podotýkám.

V našem prasoidním pseudokapitalismu je ovšem prakticky jisté, že takový projekt by se NEVYPLATIL a vůbec by mne nepřekvapilo, kdybychom na něj museli ještě doplácet!

Havlorektálním alpinistům, nadšencům pravdolásky, rádobysvobody a dem(ent)okracie připomínám JINÝ velký projekt, který byl DOKONALE ZPRZNĚN > Temelín [původně vynikající zámysl], u kterého budeme rádi, pokud se vynaložené náklady vůbec vrátí! Věřím, že nikdo nepochybuje, že by „kapříci pluli sem i tam“ (stejně jako u Temelína), původní rozpočet by se v důsledku toho DESETKRÁT navýšil (stejně jako u Temelína), takže jakýkoliv případný pozitivní přínos je spolehlivě PŘEDEM ANULOVÁN (a to POUZE v LEPŠÍM případě, v horším [a MNOHEM pravděpodobněj­ším!!] budeme doplácet jak mourovatí)!

Nejsem příznivcem ekodarmožroutů, ale ekologická stránka a dopady tak velkého projektu (zejména v souvislosti s aktuálním trendem vývoje klimatu) mi přijde krajně riskantní – mnozí si ještě pamatují kam vedlo neuvážené „pouhé zcelování políček“ za bolševika!

A TOHLE je MNOHEM VYŠŠÍ liga! Taková menší verze [úměrná našim podmínkám] sovětského „geniálního“ plánu > „Jak vyrobit poušť“!! viz https://www.re­flex.cz/clanek/li­de-a-zeme/86386/eko­logicka-katastrofa-vysychajici-aralske-jezero-se-pomalu-promenuje-v-nelitostnou-poust-aralkum.html A stačilo na to „pouhých“ 50 let!!

Resumé: Projekt je výhodný po všech stránkách pouze TEORETICKY, je to zkrátka něco podobného, jako ve fyzice „ideální plyn“ – v reálné praxi je to podle mne stejná chiméra! Zkrátka o5 si nějací dobytkové chtějí namastit kapsu za KAŽDOU cenu, no! :(

xxx3

Celkové investiční nádklady 582 miliard..­....pěkné....­..a určitě by byl dodržen rozpočet, protože spočítat náklady takové gigantické stavby, která by trvala snad několik desetiletí, je přece snadné. Řekl bych, že v porovnání s tímto by byla nějaká Blanka něco jako hrad z písku proti Karlštejnu. Pan prezident se v minulosti chlubil, jak posílá peníze na snížení státního dluhu, tak by je mohl přesměrovat na kanál a za pár tisíciletí můžeme začít stavět.