hapiky

Myslíte, že ještě v dnešní době by mohl někdo milovat bližního svého, jako sebe samého?

No to jsem zvědav…
Dodatek: Otázka je, koho lze považovat za bližního svého(kromě rodiny).

Nejlepší odpověď
annas

Stále jde o výraz náboženský, myslím si, že platí spíš definice bližního podle Starého zákona, ale Nového už tolik ne

Ale i přesto mnozí chápou tato slova tak, že ty vzdálenější už nemají milovat, třeba dokonce nenávidět. Bohužel.

Neříká se, že je bližší košile než kabát?

--
!Tomuto hlavnímu křesťanskému přikázání přikládá Ježíš stejný význam jako lásce k Bohu. Už Starý zákon sice zná přikázání lásky k bližnímu, avšak považuje za „bližního“ jen příslušníka vlastního národa, zatímco v Novém zákoně i každý cizinec, i nepřítel, je „bližní“, kterému patří v nouzi milosrdenství."

http://www.ien­cyklopedie.cz/las­ka-k-bliznimu/

Další odpovědi
Pepa25

Řekl bych, že tento požadavek byl (je) těžká výzva (spíš ideál) v každé době …

P.S. Na otázku, kdo je můj bližní, odpovídá sám autor výzvy (Lk 10,30 – …)

tatanka

Svého syna samozřejmě miluji víc než sebe.

Kepler

To doufám. Nebyl bys ochoten obětovat svůj posraný život ve prospěch života svých dětí? Nebo bys ty děti obětoval ve svůj prospěch a žil ten svůj posraný život až do toho posraného konce? Nic osobního, jen oslovení ve druhém pádu 🙂

ivzez

Mám lidi ráda minimálně jako sebe sama,
ale slovo milovat bych v této souvislosti nepoužila.

Lilama

Doufám, že ano. Jinak by ten svět vypadal…

dubraro

1/ Problém je v definici bližního.
2/ Problém je v posunu významu slova milovat, dnes to znamená mít intimní styk, ale tak to Ježíš asi nemyslel.
3/ Problém nastává také tehdy, pokud sám sebe moc rád nemáš.

hapiky

Kepler: Vůbec jsem neměl na mysli nějaké ohrožení života, spíše nějakou tu dobročinnost.

Kepler

A tak, ovlivnila mě ta biblická citace. Bojím se, že v dnešní době lidi moc dobročinní nejsou, protože si mnozí myslí, že to jsou právě oni, kdo potřebují pomoci…

Dochy

Spíš je i taková nálada ve společnosti… Strach z toho „nebýt za vola“ (já mu chudáčkovi dám jak chce na jídlo a on si za rohem koupí cigarety). Ono se dá darovat i docela snadno, málokdo je na tom tak blbě, že by nemohl, ale kdo něco daroval a neměl pak ten pocit, že byl nejspíš jen podveden?