Avatar uživatele
hapiky

Myslíte, že ještě v dnešní době by mohl někdo milovat bližního svého, jako sebe samého?

No to jsem zvědav…
Dodatek: Otázka je, koho lze považovat za bližního svého(kromě rodiny).

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Kepler, dubraro před 1654 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Stále jde o výraz náboženský, myslím si, že platí spíš definice bližního podle Starého zákona, ale Nového už tolik ne

Ale i přesto mnozí chápou tato slova tak, že ty vzdálenější už nemají milovat, třeba dokonce nenávidět. Bohužel.

Neříká se, že je bližší košile než kabát?

--
!Tomuto hlavnímu křesťanskému přikázání přikládá Ježíš stejný význam jako lásce k Bohu. Už Starý zákon sice zná přikázání lásky k bližnímu, avšak považuje za „bližního“ jen příslušníka vlastního národa, zatímco v Novém zákoně i každý cizinec, i nepřítel, je „bližní“, kterému patří v nouzi milosrdenství."

http://www.ien­cyklopedie.cz/las­ka-k-bliznimu/

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Řekl bych, že tento požadavek byl (je) těžká výzva (spíš ideál) v každé době …

P.S. Na otázku, kdo je můj bližní, odpovídá sám autor výzvy (Lk 10,30 – …)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tatanka

Svého syna samozřejmě miluji víc než sebe.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

To doufám. Nebyl bys ochoten obětovat svůj posraný život ve prospěch života svých dětí? Nebo bys ty děti obětoval ve svůj prospěch a žil ten svůj posraný život až do toho posraného konce? Nic osobního, jen oslovení ve druhém pádu 🙂

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Mám lidi ráda minimálně jako sebe sama,
ale slovo milovat bych v této souvislosti nepoužila.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lilama

Doufám, že ano. Jinak by ten svět vypadal…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

1/ Problém je v definici bližního.
2/ Problém je v posunu významu slova milovat, dnes to znamená mít intimní styk, ale tak to Ježíš asi nemyslel.
3/ Problém nastává také tehdy, pokud sám sebe moc rád nemáš.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hapiky

Kepler: Vůbec jsem neměl na mysli nějaké ohrožení života, spíše nějakou tu dobročinnost.

před 1654 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

A tak, ovlivnila mě ta biblická citace. Bojím se, že v dnešní době lidi moc dobročinní nejsou, protože si mnozí myslí, že to jsou právě oni, kdo potřebují pomoci…

před 1654 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Spíš je i taková nálada ve společnosti… Strach z toho „nebýt za vola“ (já mu chudáčkovi dám jak chce na jídlo a on si za rohem koupí cigarety). Ono se dá darovat i docela snadno, málokdo je na tom tak blbě, že by nemohl, ale kdo něco daroval a neměl pak ten pocit, že byl nejspíš jen podveden?

před 1654 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek